Yoğun bakımdaki Baykal’ın doktorundan açıklama!

“Yoğun bakımda olan tüm hastaları kritik kabul ederiz. Risk yoktur diyemeyiz”
Hastaneye kaldırılan CHP eski genel başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal’ın sağlık durumuyla ilgili konuşan doktoru Erkan İbiş, “Yoğun bakımda olan tüm hastaları kritik kabul ederiz. Risk yoktur diyemeyiz” dedi.

Baykal Fransa’nın Strasbourg kentinde çeşitli temaslarda bulunduktan sonra dün Türkiye’ye dönmüştü.

Baykal, gece bitkinlik ve sol yanında hissizlik şikayetiyle bir özel hastaneye götürüldü.


Buradaki ilk müdahalenin ardından Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi İbn-i Sina Hastanesi’ne kaldırılan 79 yaşındaki CHP’li vekile üst solunum yolu enfeksiyonu teşhisi konuldu.

Baykal’ın beyin damarında da tıkanıklık tespit edildi. Anjiyoyla damarı açılan Baykal yoğun bakımda tutuluyor.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan da Baykal’ı hastanede ziyaret etti.

48 saat yoğun bakımda olacak

Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş Baykal’ın sağlık durumuyla ilgili şunları söyledi: “Kendisini gördüm. Bilinci açık konuşabiliyor. Her olayın farkında. Güç kaybında geriye dönüş görülüyor. Ayağı oldukça toparlandı. 48 saat yoğun bakımda olacak. İlk 48 saati, hele ki 24 saati yakından takip etmek gerekiyor. Bu süreç çok önemli. Buradaki bulgular ne kadar kalacağını belirleyecek.”

Yoğun bakımdaki tüm hastaların durumunu kritik kabul edeceklerini belirten İbiş şöyle devam etti: “Deniz beyin bünyesi güçlü. Bilinci açık, bedeni güçlü. Her şeyi çok iyi hatırlıyor. Enfeksiyona karşı koruma altında. Üstesinden gelecektir. Risk yoktur diyemeyiz. En küçük risk de olsa göz önünde bulundurmak zorundayız.”

İHA’nın haberine göre İbiş, Baykal’ın sağlık durumuyla ilgili son olarak şu bilgileri iletti: “Şu anda 38 derece civarında ateşi var. Buna yönelik tedaviler başlamış durumda. Sol tarafta, sol kolda belirgin olmak üzere bir güçsüzlüğü var. Bizim için şu anda daha önemli olan beyin bölgesinde kan akımının arttırılması ve oksijen düzeyinin yükseltilmesi. Önemli risklerden biri de kanama riskidir ama ben sanıyorum ki Deniz Bey’in güçlü bünyesi bunların üstesinden gelmek için bizim için çok büyük bir avantaj. Asıl sonuçlar 48, hatta 72 saat içerisinde çok daha net bir şekilde ortaya konulacaktır.”

Nöroloji doktoru Canan Işıkay ise şunları söyledi: “Deniz beyin son durumu geldiği duruma göre daha iyi. Kolu ve bacağındaki güçsüzlük oldukça düzeldi. Bizimle gayet güzel sohbet etti. Nerede olduğunu, başına neler geldiği bilgilerini kendisinden aldık. Hemen gelir gelmez damarın açılması seyrini olumlu etkileyecektir. Bundan sonra yoğun takip gerekiyor. Özellikle ilk birkaç gün. Yakın takipte tutacağız, ondan sonraki asıl seyrini göreceğiz.”
Yükleniyor...
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ