Vali ve kaymakamlar Erdoğan’ı temsil edecek

Bugün resmi gazetede önemli bir değişiklik yayımlanarak yürürlüğe girdi.
“Valilik ve Kaymakamlık Birimleri Teşkilat, Görev ve Çalışma Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” başlığı altında vali ve kaymakamlarla ilgili bir düzenleme yer aldı.

Buna göre, artık  valiler ilde, kaymakamlar da ilçede Cumhurbaşkanının temsilcisi ve idari yürütme vasıtası olarak görev yapacaklar.

CUMHURBAŞKANINI TEMSİL EDECEKLER


Düzenlemeyle Valilik ve Kaymakamlık Birimleri Teşkilat, Görev ve Çalışma Yönetmeliğine eklenen madde şöyle:

“Vali ilde Devletin ve Cumhurbaşkanının temsilcisi ve idari yürütme vasıtası; kaymakam ilçede Cumhurbaşkanının temsilcisi ve idari yürütme vasıtasıdır.”

81 ildeki valiler ve 921 ilçedeki kaymakamlar bundan sonra “Cumhurbaşkanı temsilcisi” olarak görevlerini ifa edecekler.

VALİLERİN YETKİSİ GİTTİKÇE ARTIYOR

AKP’nin meclisten yeni geçirdiği  “Terörle mücadelede yeni yasal düzenlemeler”  yasasında valilere verilen geniş yetkiler tartışma konusu olmuştu. 23 maddeden oluşan düzenlemelerde, valilerin görev ve yetkilerinden, gösteri yürüyüşlerinin yapılma şartlarına kadar pek çok alanda kalıcı düzenlemeyi kapsıyor. Yeni düzenlemeye göre valiler, ildeki belirli yerlere girişi ve çıkışı kamu düzeni ya da kamu güvenliğini bozabileceği şüphesi bulunan kişiler için sınırlayabiliyor.

ESKİ DÜZENLEMEDE AÇIKLAMA YOKTU

Eski düzenlemede valilerin atabileceği adımlar sadece ‘şehirlerde huzur ve güvenliğin sağlanması için gereken karar ve tedbirleri alabilirler’ şeklinde ifade ediliyordu ve bu tedbirlerinin ne olduğu açıklanmıyordu.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ