Uyuşturucu imalatının önlenmesine AKP'den red!

MHP’nin ‘sentetik uyuşturucuların imalatı, dağıtımı, satışına ilişkin süreçlerin belirlenmesi ve önlenmesi’ önergesi, AKP’li vekillerin oylarıyla reddedildi.
Partisinin önerisi üzerinde söz alan MHP Mersin Milletvekili Oktay Öztürk, “Üzülerek söylüyorum ki milli ordumuzun asker sayısının beş katı kadar gencimiz, uyuşturucu batağına saplanmış durumdadır” dedi.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer ise Türkiye’de uyuşturucu kullanımının 10 yaşa kadar düştüğünü ve son 10 yılda uyuşturucu kullanımından cezaevinde yatanların sayısının yüzde 400 arttığını aktardı.

‘Türkiye, ölümlerde Avrupa birincisi’


Gürer şöyle devam etti: “Çocuklarımız zehirleniyor. Gelin bu önergeyi kabul edin, birlikte mücadele edelim.”

CHP’nin de bu konuda birden çok meclis araştırması önerisinin bulunduğunu hatırlatan Gürer, Birleşmiş Milletler Uyuşturucu ve Suçla Mücadele Dairesi’ni verilerine göre, uyuşturucu kullanımı nedeniyle gerçekleşen ölümlerde Türkiye’nin Avrupa birincisi olduğunu söyledi.

‘AKP’nin kulak tıkamasına anlam veremiyoruz’

Aynı verilere göre son 10 yıl içinde uyuşturucudan yatan hasta sayısının yüzde 381 oranında arttığını belirten Gürer, bunların yüzde 11’inin 15 yaşın altındaki çocuklardan oluştuğunu belirtti.

Gürer, uyuşturucudan yatan hastaların yüzde 40’ının 15-19 yaş aralığında, yüzde 30’unun 20-24 yaş aralığında ve yüzde 11’nin ise 25-29 yaş aralığında olduğunu söyledi.

Okullarda çocukların tuvalete girerek sentetik uyuşturucu kullandığını belirten Gürer, “Okul tuvaletlerinde sentetik uyuşturucu kullanılırken, 10 yaşındaki çocuklarımız zehirlenirken, AKP’nin böyle bir konuya kulak tıkamasına anlam veremiyoruz” dedi.

‘Dinlemedikleri konuşmalara ret oyu kullandılar’

Araştırma önergesinin reddedilmesi üzerine söz alan CHP Grup Başkan Vekili Özgür Özel ise şunları söyledi: “Dinlemedikleri konuşmaları oylama sırasında içeriye girip böyle bir konuda ret oyu kullandılar. Bunun altını çiziyoruz, bunu Türkiye’deki bütün evlat sahibi ailelerin dikkatine sunuyoruz, onları şikâyet ediyorum” dedi.
Yükleniyor...
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ