Türkiye'deki Zarrab soruşturmasına Kılıçdaroğlu'nu da eklediler

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından eski CHP'li Milletvekili Aykan Erdemir'in Zarrab'a belge gönderdiği iddiasıyla yürüttüğü soruşturmada daha önce CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile toplantı yapmıştı.
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca, eski CHP Milletvekili Aykan Erdemir ile ilgili yürüttüğü soruşturmada daha önce CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile birlikte çektirdiği fotoğrafı da delil olarak ekledi. Dosyaya Kılıçdaroğlu'nun isminin eklendiği görülüyor. Hakkında yakalama kararı bulunan eski CHP Milletvekili Aykan Erdemir'in nöbetçi hakimlikçe mal varlığına el konulmasına karar verildi.

MAL VARLIĞINA EL KONULDU

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosunca, 17/25 Aralık operasyonlarına ilişkin yürütülen soruşturmada, ABD'de Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları hakkında devam eden yargılamada tanık listesinde ismi bulunan ve ''devletin güvenliğine ilişkin belgeleri tahrip etme amacı dışında kullanma, hile ile alma çalma'' iddiasıyla yakalama kararı bulunan eski CHP Milletvekili Aykan Erdemir'e ilişkin yeni bir gelişme yaşandı.


Soruşturmayı yürüten savcılık, elde edilen yeni deliller doğrultusunda şüpheli Erdemir'in tüm mal varlığına el konulmasını talep etti.

HAKKINDAKİ SUÇLAMALAR

Talebi değerlendiren İstanbul 6. Sulh Ceza Hakimliği, eski vekilin 17/25 Aralık operasyonlarında ortaya çıkan delilleri ABD'deki Reza Zarrab davası için gönderildiği iddiasıyla dolayı soruşturma başlatıldı. AKP hakkında çıkan rüşvet iddialarını örtbas etmek amacıyla New York Bölge mahkemesinde görülen davada tanık listesinde adı bulunan eski vekilin firari olduğunu belirten hakimlik, kararda, ''Gerek elde edilen bulgular, gerekse dosya içerisine örneği sunulan rapor içeriğinde de anlaşılacağı üzere şüphelinin atılı suçu işleyip işlemediği hususunda inceleme yapmak, mal varlığı değerlerinin işlenen bu suçlardan kaynaklanmış olup olmadığının araştırılması ve mal varlığı değerlerini kaçırmalarının önlenebilmesi amacıyla atılı suçun işlediğine dair emarelerin bulunduğunu.'' ifadelerine yer verildi. Hakimlik, bu nedenlerle eski vekil Erdemir'in taşınır ve taşınmaz tüm mal varlıklarına, banka, şirketler ve diğer tüm kurumlar nezdindeki tüm hak ve alacaklarına, şirket hisselerine (tüm mal varlığına ) el konulmasına karar verdi.

KILIÇDAROĞLU İLE TOPLANTI FOTOĞRAFLARI DOSYADA

Bu arada, 17 Aralık 2013'ten 13 gün önce ABD'de yapılan toplantıya ilişkin fotoğrafların da soruşturma dosyasına konulduğu öğrenildi.

Yükleniyor...
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ