TBMM'de yemin töreni başladı

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde 27. Yasama Dönemi bugün (7 Temmuz Cumartesi) 600 milletvekilinin yemin etmesiyle başladı.
Meclis'te gerçekleşen yemin töreninde yaşananlar an an şöyle: 

14:00 Yemin töreni başladı. İstiklal Marşı ve saygı duruşunun ardından söz alan Geçici Meclis Başkanı Durmuş Yılmaz,"Milletvekili olarak bu yüce Meclis'in çatısı altında bir araya geldik. Her birimiz farklı illerden ve partilerden hizmet arzusuyla bu yüce Meclis'i şereflendirdik. Sizleri tebrik ediyor, hayırlı, yararlar çalışmalar yapacağınıza inanıyorum. Hepimizin Türkiye Cumhuriyeti devletine sahip çıkmak idealimiz olduğuna inanıyorum" dedi.YEMİN TÖRENİNİ CANLI İZLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ...

Geçirdiği bir kaza nedeniyle konuşmasını oturarak yapacağını belirten Yılmaz, şöyle devam etti:

"İster parlamenter, ister cumhurbaşkanlığı hükmet sisteminden söz edilsin demokrasinin mutlak temeli, yasama organının çıkardığı kanunların ve anayasanın üzerinde bir kural yoktur. Yasama yetkisi asri ve geneldir. Yasama ile yürütme erkleri arasındaki ilişki anayasal düzenlemelerle şekillenecektir. Yüce heyetinize büyük görevler düşmektedir. "

Yeni yasama dönemin ilk grup toplantısını AKP gerçekleştirdi. Grup toplantısına katılmak için TBMM'ye gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı, görevini o saatte geçici başkana devretmeyen Meclis Başkanı İsmail Kahraman karşıladı. Kahraman, daha sonra görevi geçici olarak İYi Partili Durmuş Yılmaz'a devretti. 

Yılmaz, yemin töreninin ardından Kahraman'dan mührü devralırken yaptığı açıklamada, "Sandığın ötesinde de demokrasi vardır. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi diye bir sisteme giriyoruz. Bu hükümet sistemi, Anayasamızda düzenlenmiştir. Ama TBMM’nin yaptığı yasaların üzerinde son sözü söyleyecek bir düzenleme yoktur. Bu mührü de bunun göstergesi olarak alıyorum" dedi. 

Saat 14.00’de başlayacak yemin törenini de en yaşlı üye sıfatıyla Yılmaz yönetecek. Yılmaz, İlk yemini de geçici başkan sıfatıyla edecek.

Yeni dönemin ilk grup toplantısı

AKP’nin ilk grup toplantısında yeni yüzler, yeniden seçilenler ve verilen aranın ardından tekrar Meclis’e dönen isimler dikkat çekti. Diyarbakır’da terörden oğlunu kaybetmiş olan Oya Eronat, kadın ve çocuklarla ilgili önemli çalışmalara imza atan İstanbul Milletvekili Alev Dedegil gibi isimler tekrar Meclis’e döndü.

Grup toplantısına katılan Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ,T24’e yaptığı açıklamada, geçtiğimiz yasama döneminde seçim molası yüzünden çıkarılamayan çocuğa cinsel istismar düzenlemesinin çıkarılacağını söyledi.

AKP, basına kapalı gerçekleştirilen grup toplantısında Meclis'teki 'A takımı'nı da belirledi. AKP TBMM Grup Başkanlığına, Ankara Milletvekili Naci Bostancı seçildi, grup başkanvekillikleri ise Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, İstanbul Milletvekili Mehmet Muş, Tokat Milletvekili Özlem Zengin, Çankırı Milletvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu ve Denizli Milletvekili Cahit Özkanoldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yeni Meclis yönetimi için belirlediği  isimlerin bir kısmı sürpriz oldu. Erdoğan, eski başdanışmanı Özlem Zengin'i Külliye'den Meclis'e göndermiş oldu. Pensilvanya fotoğrafının ardından eleştirilerin odağına oturtulan İlknur İnceöz yönetim kadrosunda yer almadı.

Grup Başkanlığına Naci Bostancı'nın getirilmesi ise bu yeni dönemin işareti olarak yorumlandı. Bostancı, Meclis'te hemen hemen her konuda sakinliğini korumayı başaran, akademik kimliğiyle çözüm arayan tutumuyla biliniyor. Bostancı yönetime getirilmesi, 'AKP'nin Genel Kurul'da  gerginliği tırmandıran oturumlardan uzak duracağı' şeklinde yorumlandı. Mehmet Muş'un Grup Başkanvekili olarak kalmasında ise Berat Albayrak'ın etkili olduğu ifade ediliyor.  

Meclis’in açış konuşmasını yapan geçici Meclis Başkanı Durmuş Yılmaz;

“Partilerimizin temsilcileri olduğu illerin ve Türkiye Cumhuriyeti'nin milletvekilleri olarak sorumluluğumuzu yerine getirerek bu çatı altında olmanın hazzını birlikte yaşayacağız.
Anayasaların varlık nedeni devlet iktidarını sınırlandırmak, yurttaşların hak ve hürriyetlerini güvence altına almaktır. 27. yasama dönemi ile birlikte Cumhurbaşkanlığı yönetim sistemine geçilmiştir. Güven oyu gibi güçlü kuvvetler ayrılığı araçları yoktur. 104. Maddede olduğu gibi ister parlamenter ister Cumhurbaşkanlığı sisteminden olsun, demokratik düzenlerin değişmez temeli normlarda yasama hiyerarşisinde anayasanın üzerinde kanun yoktur. Yasama yetkisi asli ve geneldir.

Değerli milletvekilleri her devletin ve o devletin temsil ettiği milletlerin çıkarları vardır. Bu durum genel olarak alındığında içinden geçtiğimiz günlerde ülkemizin sorunlarının çözümü bizim göstereceğimiz basirete bağlıdır. Edilgen olmadan kendi eyleminin sorumlusu olarak etken olmak zorundayız.

Türkiye'den rahatsız olan unsurlar var. Sorumluluk duygularımız bize yaşanan problemlerde vebalimizin olduğunu hatırdan uzak tutturmamalıdır. Bir olursak beraber olursak başaramayacağımız şey yoktur.” dedi.

Yılmaz konuşmasının ardından ilk yemini etti.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ