Saadet Partisi'nin İstanbul adayı: Çekilmeye hazırım, partimin kararını bekliyorum

31 Mart seçimlerinde Saadet Partisi'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı olan Necdet Gökçınar, YSK'nin İstanbul seçimlerini iptal etmesinin ardından yaptığı açıklamada Ekrem İmamoğlu lehine adaylıktan çekilebileceğini açıkladı.


TV5’e konuşan Gökçınar, ”Ben hazırım partimin kararını bekliyorum” ifadesini kullandı.

Gökçınar, 31 Mart seçimlerinde 103 bin 364 oy almıştı.


İptal kararı kamuoyunda tartışılırken ilk çekilen aday, Türkiye Komünist Partisi'nin adayı olmuştu.

"Erdoğan kararını verdi, sıra halkta" başlıklı açıklamada, 31 Mart'ta TKP'nin İstanbul adayı Zehra Güner Karaoğlu'nun, yapılacağı duyurulan 23 Haziran’daki seçimde hiçbir şekilde aday gösterilmeyerek çekildiği açıklandı.

TKP'nin adayı Zehra Güner Karaoğlu, 31 Mart yerel seçimlerinde yaklaşık 11 bin oy almıştı.

Öte yandan Gökçınar'ın açıklamaları sorası gözlerin çevrildiği Saadet Partisi'nde ise iki görüşün öne çıktığı kulisi var.

Independent Türkçe’ye konuşan Gökçınar, Başkanlık Divanı toplantısında konunun değerlendirileceğini belirtirken, yol haritasının bu toplantıda belirleneceğini, öncesinde bir açıklama yapmasının doğru olmayacağını söyledi. 

SP Genel Başkan Yardımcısı Hasan Bitmez de partisinin 23 Haziran’da seçime girip girmemesiyle ilgili kararın gecikmeden alınacağını belirtti. O da Başkanlık Divanı toplantısına işaret etti. 

Parti kulislerinde iki eğilimin öne çıktığı belirtiliyor. İlk eğilimin, SP’nin yine Necdet Gökçınar’la seçime girerek oyuna sahip çıkma yönünde olduğu, ikincisinin ise SP'nin seçmeni serbest bırakması olarak ele alındığı kaydediliyor. SP’nin aday göstermese bile herhangi bir partiye kurumsal destek açıklamayacağı da gelen duyumlar arasında.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ