Robertson: Türkiye UCM'de yargılanabilir

"Erdoğan ve Türkiye batılı güçler için hala önemli ama..."
Türkiye’nin Kürtlere yönelik taktiğin Sri Lanka’nın Tamil Kaplanları’na uyguladığı taktiğin aynısı olduğunu söyleyen Eski Sierra Leone Özel Mahkemesi Başkanı avukat Geoffrey Robertson, “Sri Lanka hükümeti işlediği suçları Tamil Kaplanları’na yükledi. Ama bu onu kurtarmayacak çünkü savaş suçları nedeniyle davalar açılmaya başlandı. Türkiye de aynısını yapıyor, Suriye’deki savaş bittiğinde belki Türkiye ile ilgili bir mahkeme kurulabilir” dedi. 

MAF-DAD, Nuhanovic Vakfı, Savaş Suçları Karşıtı Ağı, War Reparations Centre ve Amsterdam Üniversitesi’nin Hollanda’nın Den Haag (Lahaye) kentinde “Türkiye’nin Güneydoğu’sunda İnsanlığa Karşı Suçlar ve Savaş Suçları 2015-2016 ve Mağdurların Adalete Erişimi” adıyla düzenlediği uluslararası konferansın ikinci gününde “AİHM içtihatları, savaş suçları ve insanlığa karşı suçların soruşturulması” konuları ele alındı. 

Dünkü oturumlarda Uluslararası savaş suçları ve terörizm konusunda uzman Avukat Joke Callewaert, MAFDAD yöneticisi Besra Güler, hukukçu Ercan Kanar, avukat Deniz Gedik, Yugoslavya eski Uluslararası Ceza Mahkemesi Savcısı Carolyn Edgerton, Yugoslavya eski UCM savcısı Özel Lübnan Tribunalı savunma avukatı Tom Hannis, Lahey Küresel Adalet Enstitüsü’nden Dr. Jill Coster van Voorhout, Eski Sierra Leone özel mahkemesi başkanı ve aynı zamanda avukat ve akademisyen olan Geoffrey Robertson birer konuşma yaptı. 


‘EMİR KOMUTA ZİNCİRİ AÇIĞA ÇIKARMALI’

Tom Hannis, devlet denilen önemli bir örgütün başındaki kişilerin yargılanmasını sağlamanın çok önemli olduğunu belirterek, “Bu kişilerin yargılanmasını sağlamak için özellikle işlenen suçların emir komuta zinciri içerisinde yapıldığı gösterebilmek ve en alt halkasından üst halkasına kadar gidecek bir süreçte delillerin toplanılmasını sağlamak gerekiyor. Bir uyuşturucu satıcısına dava açmak kolay ama burada bir devlet başkanı, askeri yetkililer var. Mesele sadece emirleri uygulayanlar değil verenlere de ulaşmak bunun için de uygulayanlarda başlamak gerekebilir” şeklinde konuştu. 

‘TÜRKİYE SRİ LANKA’YI TAKLİT EDİYOR’

Geoffrey Robertson ise konuşmasına “Adalet olmadan barış olmaz adalet için de reklam yani kamuoyu gerekli” diyerek başladı. Kendisinin daha önce Türkiye’nin güneydoğusunda yaşananlardan haberi olmadığını belirten Robertson, “Türkiye’nin taktiği Sri Lankalılar tarafından da kullanılan bir taktik. Basın ülkeden atıldı, insan hakları örgütlerinin çalışmaları engellendi. Aynı durum BM oradan kaçanlarla konuştu ve bir tablo ortaya çıkardı. Sri Lanka hükümeti Türkiye’nin PKK ile ilgili dediği gibi işlenen bütün suçları Tamil Kaplanları’na yükledi. Ama şu anda savaş suçlarından Sri Lanka ilgili davalar açılmaya başlandı” diye konuştu. 

‘İŞİD’TEN SONRA TÜRKİYE YARGILANABİLİR’

“Mesajlarınızı insan hakları örgütlerinin ötesine ulaştırmanız gerekiyor” diyen Robertson şöyle konuştu: “Sizin de devlet sorununuz var. Erdoğan ve Türkiye batılı güçler için hala önemli bu da reel siyaseti gösteriyor. Fakat burada yaşananlar dünyada görülmüyor bilinmiyor. Bunu sağlamanız gerekiyor. Sri Lanka’daki savaş suçlarından dolayı mahkemeler kurulmaya başlandı. Türkiye’de de aynısı olabilir. Suriye’deki savaş bittikten sonra Esad gittikten ve İŞİD yenildikten sonra belki Türkiye ile ilgili bir mahkeme kurulabilir” 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ