Referandumdaki Kürt oylarının analizi

"Kürtler 'Evet' oyu kullanacak’ diyenlerin propagandasını yayanlara utanmak, inanlara da abdest tazelemek düşer”
EHP Genel Başkanı Sibel Uzun, referandumda ülkenin yarısının hükümete “tokat” attığını belirtirken, gazeteci Aydın Engin ise, "Kürtler 'Evet' oyu kullanacak’ diyenlerin propagandasını yayanlara utanmak, inanlara da abdest tazelemek düşer” dedi. 

Siyasi parti temsilcileri ve gazeteciler muhalefet tarafından şaibeli olarak değerlendirilen referandum sonucunu yorumladı. 

Referandum sonucunu bir yenilgi olarak görmemek gerektiğini belirten Emekçi Hareket Partisi (EHP) Genel Başkanı Sibel Uzun, tüm baskılara rağmen ülkenin yarısının hükümete “tokat" ve "sille” attığını söyledi. Seçim sonuçlarının açıkça şaibeli ve kanunsuz olduğunu ifade eden Uzun, ortaya çıkan tablonun "Hayır" cephesi tarafından kabul edilebilir olmadığını dile getirdi. Uzun, “Halk, kararı tanımadığını gösterdi. Bu direniş çizgisi devam etmelidir. AKP’nin kalesi olarak gördüğü illerde kaybedilmiştir, metropollerin çok ciddi anlamda ‘Hayır’ını açık ara götürmesini iyi görmek gerekir. Tıpkı Gezi’de olduğu gibi ana gövdemizi sergilediğimiz metropollerde, alanlarda biz yer edinmiş ve mutlak bir zaferle çıkmış durumdayız. Artık başarımız yüzde 49’dur. Bunu kesinlikle yabana atmadan sürdürelim” dedi.


‘KÜRT KENTLERİNDE ÇIKAN ORAN AYRI BİR BAŞARI HANESİNE YAZILMALI’

Kürt kentlerinde ortaya çıkan "Hayır" oranının ayrı bir şekilde başarı hanesine yazılması gerektiğine dikkat çeken Uzun, şunları söyledi: “Partisinin eş başkanları tutuklu olan, sandık görevlileri çıkarılmış olan halk görevini yaptı. Siyasetine olumlu yanıt verdi. Bunun aslında sinyallerini Newroz alanlarına koşan halktan da görmüştük. Halk siyasilere 'hala buradayım' dedi. O açıdan bu da yabana atılamaz. AKP bunu çözümsüzlük ve ölüm siyasetiyle başaramadı. Bu bir başarısızlıktır ve bunu da ileriye taşımalıyız. Sonuçlar, solun muhalefet hanesine yazılmalı ve tek bir gövdeye dönüşmeli. Sonuçta; Ortadoğu siyaseti açısından da rüzgar bizden yana, Erdoğan ve hükümet yapayalnız. Bunu bilelim. 'Hayır' cephesinin önünde çok fazla imkan var ve hepimizin yolu açık olsun." 

Referandum sonucu ile AK Parti’nin durumunun çok su kaldıracağı ve zorlanacağı öngörüsünde bulunan Uzun, halkın geleceğinin karartılmasına izin vermeyeceklerini söyledi.

‘PARANIN VE ZORUN GÜCÜYLE ALINMIŞ BİR SEÇİM’

Emek Partisi (EMEP) Genel Başkanı Selma Gürkan da, referandumun meşru ve şaibeli olma özelliği kazandığını belirterek, “Paranın ve zorun gücüyle alınmış bir seçim” değerlendirmesinde bulundu. Seçimin örgütleniş süreci ve şaibeli sonucuna çıkan oy oranı ile halkın geçit vermediğini ifade eden Gürkan, bundan sonraki sürecin nasıl işletilebileceğine dair şu vurguları yaptı: “Önümüzdeki dönem özellikle hükümetin bu meşru olmayan ve şaibeli olan sonuçtan aldığı güç ile halka yönelik saldırı düzenlemelerini gündeme getirecektir. Bütün bunlara karşı bir mücadele çağrımız olmuştur. Önümüzdeki dönem hem kendi etrafında topladığı yüzde 51’i toparlamak için toplumsal kutuplaşmayı derinleştirecek bir hat izleyebilir." 

‘SANDIKTAN ÇIKAN SONUÇ KABUL EDİLMEYECEK'

Kürt kentlerinde açık ara farkla "Hayır" tercihinin çıkmasını yaşanılanlara rağmen iktidara gerekli mesajı verdiğini belirten Gürkan, "Evet' oyu ne siyasi ne de ekonomik istikrarı tabi ki getirmeyecek, ama sandıktan çıkan sonuç da kabul edilmeyecek. Yapılan manipülasyonu da ortaya çıkarmalıyız. Bütün demokratik talepleri birleşik mücadele etrafında ele almak gerekir” diye konuştu.

‘KAZANILAN ZAFER ‘HAYIR’INDIR’

OHAL koşullarında girilen referandumun meşruiyeti sorgular hale getirdiğini belirten Prof. Dr. Gençay Gürsoy, “Bu durum meşruiyet krizini ortaya çıkardı. YSK’nin mühürsüz oy pusulalarını geçerli sayması referandum üzerindeki şaibeleri zirveye çıkardı. Türkiye’de tüm şaibelere rağmen kıl payı kazanılan seçimde ‘Hayır’cılar bakımından önemli bir zaferdir. Değişik siyasi görüşteki insanların bir araya gelerek bu yüzdeliği çıkarması önemlidir. Sonuç, Türkiye’nin geleceği, barış, demokrasi ve özgürlük için önemlidir. Bütün bu koşullara rağmen kazanılan zafer ‘Hayır’ın zaferidir ” dedi.

‘KÜRTLER, TÜM BASKILARA RAĞMEN AYAKTAYIZ MESAJI VERDİ’

Gürsoy, HDP’nin 13 milletvekili ve 85 belediye eş başkanının tutuklu olan ve belediyelere atanan kayyumlara rağmen Kürt halkının bölgede “Hayır”ı çıkartmasının “Kürtler, iktidara baskılara rağmen ayaktayız, demokratik ve anayasal haklarımız ve taleplerimizi devam ettireceğiz, demokratik özgür bir Türkiye’de kardeşçe yan yana birlikte yaşama irademiz sarsılmamıştır” mesajı verdiğini söyledi. 

‘2 BUÇUK MİLYONLUK BİR HİLEDEN BAHSEDİYORUZ’

Daha önceki halk oylamalarında rastlanılmayan ölçüde seçim hilesi yapıldığına vurgu yapan gazeteci Aydın Engin de, YSK’nin mühürsüz oyların kabul edilmesine ilişkin aldığı karara dikkat çekerek, “2 buçuk milyonluk bir hileden söz ediyoruz. Sonucu değiştirebilecek bir sonuçtur. Medyaya yansıyan görüntüler var. Araba içerisinde ‘Evet’ mührü vurularak zarflar doldurulmakta. Sandıkta verilen mühürlü ve mühürsüz oydan bahsetmiyoruz” dedi.

‘KÜRTLER YUTMAYIZ ARTIK DEDİ’

Kürtlerin sandığa gitmesinin bir başarı olduğuna vurgu yapan Engin, “Bu başarıdır. Altını çizmek gerekir. Demirtaş içerde olmasaydı sonuçlar üzerinde etkili olacağına şiddetle inanıyorum. Tüm baskılara rağmen Kürt illerinde yüzde 70’in üzerinde ‘Hayır’ çıktı. Bu da ‘Kürtler 'Evet' oyu kullanacak’ diyenlerin propagandasını yayanlara utanmak, inanlara da abdest tazelemek düşer” dedi. Kürt illerinde ‘Hayır’ın çıkmasıyla Kürtlerin artık AK Parti’nin vaatlerine inanmayacağını da söyleyen Engin, “AKP’nin seçim vaatleriyle uzattığı zeytin dalına, Kürtler ‘yutmayız artık’ diyerek mesaj verdi” değerlendirmesinde bulundu. Batıdaki ‘Evet’ oylarının düşük olmasına da değinen Aydın, “AKP’nin doğal seçmeninden fire gelmiş olması öyle ‘sandığa gitmediler. MHP’liler ‘Hayır’ verdi’ sözleriyle açıklanamaz. AKP seçmeni de tek adam yönetiminin bu ülke için tehlikeli olabileceğini sezmiş. AKP, Türkiye’nin seçim haritasının da değiştiğini görsün” dedi.

‘ERDOĞAN BU HALKININ YARISININ BAŞKANIDIR’

“Tüm baskı ve engellemelere rağmen yüzde 49’luk ‘Hayır’a yüzde 51’lik ‘Evet’ anayasası bu halkın yarısının anayasasıdır” diyen Aydın, devamında şöyle konuştu: “Tayyip Erdoğan da bu halkın yarısının başkanıdır. Dünyanın hiçbir yerinde bir puan farkla kabul edilen anayasanın meşruiyeti üzerinde tartışma bile yapılmaz, atılır. O yüzden mücadele yeni başlamıyor, kaldığı yerden devam ediyor. Referandum bunların duraklarından biriydi. Bu gerçek özgürlük ve demokrasiler için uzun soluklu bir dönem. Zaten bunu bize sağlayacak AKP değildi. Bunun sonunda biz kazanacağız. Biz başaracağız. Kaldığımız yerden aynı şekilde devam edelim” dedi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ