Piar'a göre AKP'deki kan kaybı yüzde 7

Ekonomik kriz, AKP iktidarını sanılandan daha çok sarsacağa benziyor. Bu tespit, 31 Mart yerel seçimleri öncesinde yapılan anketlere de yansımış durumda.
Piar Araştırma tarafından gerçekleştirilen kamuoyu araştırması, AKP'nin oy oranında yüzde 7'lik bir kayba işaret ediyor.

24 Haziran seçimlerindeki oy oranına ulaşamadığı görülen AKP'nin oy oranı, kararsızlar dağıtılmadan yüzde 30.2. Kararsızların oranı ise yüzde 13.8.

Artıgerçek'ten Rıfat Doğan'ın haberine göre, bugün seçim olsa, seçmenin 22.3'ü CHP'ye, yüzde 11.7'i MHP'ye, yüzde 10.4'ü ise İYİ Parti ve yüzde 9.5'i HDP'ye oy vereceği yanıtını verdi.


Seçmenin 'en önemli sorun ne' sorusuna yanıtı ise, ekonomi oldu. Onu, işsizlik ve ülkedeki 3.5 milyonu aşkın Suriyeli mülteci izledi.

Haberin detayları şöyle:

İç politika başlığı altında katılımcılara sorulan ilk soru 'Size göre Türkiye'nin en önemli sorunu nedir' sorusu oldu. Bu soruya 'ekonomi' yanıtını verenlerin oranı yüzde 34.5 ile ilk sıradayken, işsizlik diyenlerin oranı yüzde 14.6 ile ikinci sırada, 'Suriyeliler' yanıtını verenlerin oranı ise 12.6 ile üçüncü sırada yer aldı. 

'Türkiye'nin ekonomisinin kısa vadede normale döneceğini düşünüyor musunuz' sorusuna katılımcıların yüzde 58.9'i 'hayır' yanıtı verirken, 'evet' yanıtı verenlerin oranı yüzde 26.4, fikrim yok diyenlerin oranı ise yüzde 14.7 oldu.

'Yargıya güveniyor musunuz' sorusuna 'güvenmiyorum' şeklinde yanıt verenlerin oranı yüzde 62.8 ile ilk sırada yer alırken, 'güveniyorum' diyenlerin oranı yüzde 29.5'te kaldı.

'Medyaya güveniyor musunuz' sorusuna 'güvenmiyorum' şeklinde yanıt verenlerin oranı yüzde 81.7 gibi yüksek bir orandayken, 'güveniyorum' yanıtı verenler sadece yüzde 9.2. 

'Türkiye'deki mevcut eğitim sistemi ile öğrencilere yeterli eğitim verilebildiğini düşünüyor musunuz' şeklindeki soruya araştırmaya katılanların yüzde 67'sı 'hayır' yanıtı verirken, 'evet' diyenlerin oranı yüzde 17.7'de kaldı.

Son günlerin en çok tartışılan konusu ise Binali Yıldırım'ın TBMM Başkanlığı'ndan istifa edip etmeyeceği. 'İBB Başkan adayı olduktan sonra Meclis Başkanlığından istifa etmesi gerektiğini düşünüyor musunuz' sorusuna 'evet istifa etmeli' diyenlerin oranı yüzde 50.5 iken, 'hayır gerekli değil' şeklinde yanıt verenlerin oranı yüzde 38,1 oldu. 'Fikrim yok' diyenlerin oranı ise yüzde 11.4'te kaldı.

'CHP İBB Başkan adayı Ekrem İmamoğlu'nun Recep Tayyip Erdoğan'ı ziyaretini doğru buluyor musunuz' sorusuna 'evet doğru buluyorum' diyenlerin oranı yüzde 45.9 ile ilk sırada yer alırken, 'hayır doğru bulmuyorum' diyenlerin oranı yüzde 28.3'te kaldı. Yüzde 25.8 ise 'fikrim yok' dedi.
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ