Newroz öncesi ev baskınları: Adana, İzmir ve Van’da onlarca gözaltı

Adana’da HDP’ye yönelik operasyonda aralarında il eş başkanı Gülseren Tural’ın da bulunduğu 12 kişi gözaltına alınırken, İzmir ve Van’da yapılan ev baskınlarında da çok sayıda kişi gözaltına alındı.
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Adana İl Örgütü’ne sabah erken saatlerde polis tarafından operasyon düzenlendi. Eş zamanlı olarak yapılan ev baskınlarında da HDP Adana il eş başkanı Gülseren Tural’ın aralarında bulunduğu 12 partili gözaltına alındı.


Adana Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınanlar İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

İZMİR’DE 10 GÖZALTI 

İzmir ve ilçelerinde yapılan ev baskınlarında ise 10 kişi gözaltına alındı. MA’nın haberine göre Newroz kutlamaları öncesinde “Örgütle irtibatlı”oldukları gerekçesiyle gözaltına alınanlar İzmir Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

Gözaltına alınanlar arasında Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Bornova ilçe eş başkanı Abdullatif Kaplan da bulunuyor.

VAN’DA DA ÇOK SAYIDA GÖZALTI 

Van merkez ile Erciş ve Çaldıran ilçelerinde de ev baskınları düzenlendi.

Kent merkezinde İnsan Hakları Derneği (İHD) Van Şube Sekreteri Fevzi Çelenk ile Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçiler Sendikası (SES) Basın Yayın ve Örgütlenme Sekreteri Gürsel Yamaç’ın da aralarında olduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı.

Erciş’te ise HDP’nin Erciş Belediye Meclis Üyesi Gülay Yılmaz’ın gözaltına alındığı öğrenildi. Çaldıran’da da aralarında HDP yöneticisinin de bulunduğu iki kişi gözaltına alındı.

Gözaltı gerekçesi belirtilmeyen onlarca kişi il ve ilçe emniyet müdürlüklerine götürüldü.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ