Mevlüt Çavuşoğlu: ABD’ye yaptırımların karşılığını veririz

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu S-400 kriziyle ilgili konuştu ve gerilimi tırmandırdı.Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye’nin S-400 hava savunma sistemi anlaşmasını sonuca ulaştırdığını söyledi. Çavuşoğlu, ABD’den gelebilecek bir yaptırım adımının ise karşılığının verileceğini söyledi.


‘GERİ ADIM ATMAYACAĞIZ’

“Bunun sonuçları ne olursa olsun, bundan vazgeçmemiz de mümkün değil” diyen Çavuşoğlu, “ABD, Patriotlar için garanti veremiyor. Fransızlar kendi hava savunma sistemleri için teklifte bulundu. Ancak S-400’leri aldık. S-400’ler konusunda kararlıyız, geri adım atmayacağız. Türkiye’nin menfaati için bu adımı atmak durumundayız” şeklinde konuştu.

AA’ya konuşan Çavuşoğlu’nun gündeme dair açıklamalarından satır başları şöyle:

‘ABD’DEN AVRUPALI ORTAKLAR RAHATSIZ’

Bir ülkenin tek başına başka ülkelere “Al ya da alma” şeklinde talimat vermesini kabul etmiyoruz. ABD’nin bu yaklaşımından vazgeçmesi lazım. ABD’nin bu yaklaşımından Avrupalı ortakları da çok rahatsız. ABD bu hakkı nereden bulunuyor. Siz bir ülkeye karşı adım atarsanız o ülkenin de atacağı adımlar da vardır. ABD bize karşı bir adım atarsa biz de ona göre karşı adımları atarız. ABD ne derse o anlayışı yok artık. Bize yönelik olumsuz bir davranış olursa bunun karşılığını vereceğiz. Bizim en ihtiyaç duyduğumuz dönemde Türkiye’den Patriot bataryaları geri çekildi. Bize saldırı olursa NATO’nun koruma kapasitesi yok.

‘REJİMİN GARANTÖRÜ RUSYA VE İRAN’

Bugün siyasi adımları konuşuyorsak bu Astana süreci sonucunda olmuştur. Diğer taraftan İdlib ve Suriye genelinde ise rejimin garantörü ise Rusya ve İran. Bu nedenle, “Rejime söz geçiremiyoruz” diye bir şeyi kabul etmiyoruz. İdlib’deki terörist grupları rejim oraya getirdi. Dünkü atışlarda 3 askerimiz hafif bir şekilde etkilendi. Rusya’ya gerekli mesajları verdik. Ateşkes için Rusya ile çalışıyoruz. Normal şartlarda Cenevre’deki toplantıya çok yakınız.

‘HAKLARIMIZI KORUMAK İÇİN SONDAJ GEMİLERİNİ GÖNDERDİK’

Akdeniz’deki tüm ülkeler için mesajımız şudur. Türkiye’yi dışlayan hiçbir anlaşma geçerli değildir. Kendi kıta sahanlığımız içinde sismik araştırma ve sondaj yapmaktır. Yılladır tüm uyarılarımıza rağmen Rum Kesimi’nin tüm uyarılarımıza rağmen sismik arama ve sondaj çalışmalarına tek taraflı başlamasıdır. Dedik ki Kıbrıslı Türklerin de haklarını da koruyalım. Türk halkının hakları garanti altına alınmalı. Verdikleri hiçbir sözü tutmuyorlar. Haklarımızı korumak için sondaj gemilerimizi gönderdik.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ