​Mansur Yavaş’a ‘Devlet’ tehdidi: Yavaş yavaş ayrıl, kimseyi sıkıntıya sokma!

Yerel seçimlere çok az kaldı. İttifaklar arası yarışta ise vaatlerden çok yargı eliyle hesaplaşmalar yaşanıyor.
Cumhur İttifakı, olası kaybetme durumuna karşı işi muhalefet adaylarını tehdide kadar vardırıyor.


AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’i “Cumhurbaşkanına hakaretten hapse attırma” tehdidinin ardından başkentin önde koşan muhalefet adayı Mansur Yavaş hakkında da sahte senet davası açıldı.

Yavaş’a Cumhur İttifakı’nın ortağı MHP lideri Devlet Bahçeli’den üstü kapalı tehdit mesajı geldi.

DHA’nın haberine göre, Kırıkkale mitinginin ardından verdiği molada, kendisini izleyen bir grup gazeteci ile sohbet eden MHP Lideri, “Kişinin, ‘Ben soruşturma sonucu alınıncaya kadar, siyasi olarak CHP’nin temsilinde hem şahsıma hem partime bir zarar vermemek, hem de mahalli idareler seçimlerini gölgeye düşürmemek için adaylıktan çekiliyorum’ demesi en ahlaki yoldur. Yani diyorum ki; yavaş yavaş ayrıl, kimseyi sıkıntıya sokma” diye konuştu.

Mansur Yavaş’ın açıkladığı belgelerde, kendisini dava eden kişinin resmi sağlık kurulu tarafından verilmiş yüzde 80 şizofren raporunun yanı sıra, daha önce hakkında resmi evrakta sahtecilikten, çocuk tacizinden, şantaj ve tehditten açılmış davalar ve altı yıla varan mahkûmiyet kararları bulunduğu, temyiz dosyalarının Yargıtay’da beklediği ortaya çıktı.

“Bu konuyu iki sebepten dolayı çok iyi düşünmek lazım” diyen Bahçeli, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sonucu aldıktan, adaylıktan çekildikten sonra tekrar bunun aday olması vesaire gibi şart da yok. Yani büyükşehir belediye başkan adaylığını noktalaması gerekir. Hem kendisinin gelecekteki siyasetinin devamı açısından, hem CHP açısından hem de hukuki yönden soruşturmanın sonucu alınıncaya kadar böyle olmasında yarar var. Kendisinin seçimi kazanma şansının çok yüksek olduğu bir dönemde ‘kumpas kuruluyor’ gibi geçmişten bugüne kadar her boyutuyla tartışılan bir kavramı, kendi şahsında gündeme taşıması da doğru değil.”

“Diyelim ki soruşturmadan beklenilen şeyler olmadı. Kendisi çok haklı çıktı bir iftiraya, kumpasa, komploya karşı karşıya kaldığı netleşti” diyen Bahçeli, “Böyle bir durumda siyasi bir kişi olması sebebiyle mahkemenin bu kanaati millet vicdanında da kendisini rahatlatır. Ama tersi olursa o başka bir olay olur. Artık Türkiye’de tüm mahalli idareler seçimlerinde gündem bu olacak. Bu CHP’yi tüketme sürecine girer” görüşünü öne sürüyor.

Öte yandan Bahçeli’nin çağrılarından biri de, Yavaş ve Sezgin’in Ahmet Hakan’ın Tarafsız Bölge programına davet edilerek karşılıklı tartışmaları yolunda...

Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dava açtığı İYİ Parti lideri ile yaşanan ‘Teröristler’ tartışması için de konuşan Bahçeli, şunları söylüyor:

“Çok yanlış ve talihsiz bir açıklama. Böyle konuşma sırası kendisine geldiği bir anda Cumhurbaşkanı’nın ismini kullanarak ‘Denizlili teröristler nasılsınız?’ demek siyasetle bağdaşmayacak bir anlayıştır. Onun için de Cumhurbaşkanı zannediyorum kendi kişisel hakkını koruyacak tarzda bir müdahale yaptırmak istiyor. Bu tartışmanın içerisine siyaseti bütünüyle dahil etmek doğru olmaz. Biz Türkiye’de ‘beka sorunu’ diyoruz ama gerçek sorun belli oldu: Kemal, Meral, Temel. Hepsi beş harften oluşan bir ittifakın kapsamı içerisinde bulunan anlamlı isimler olarak dikkat çekiyor.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ