"Kürtlere kopmaktan başka hiçbir seçenek bırakmıyorsunuz"

HDP'li Osman Baydemir, Afrin operasyonunu eleştirdi...
Şanlıurfa'da düzenlenen Nevruz kutlamasına katılan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili Osman Baydemir'in hedefinde Afrin operasyonu vardı.

Bu yılki kutlamaların ilk durağı olan Şanlıurfa'da nevruz ateşini yakan ve konuşma yapan Baydemir, AKP'nin seçim çalışmalarında önceki yıllarda "OHAL'i kaldırdık" şeklindeki afişlerle övündüğünü ifade ederek, "Evet, OHAL’i kaldırdınız, yerine sıkıyönetim ilan ettiniz. Dün Erdoğan Diyarbakır’da ne diyordu; ‘Bizim OHAL’imiz eski OHAL gibi değil’. Biz de sana inandık…" dedi.

Baydemir'in gündeminde sabah saatlerinde TSK ve ÖSO güçlerinin girdiği Afrin de vardı. "Bu politika, devam ederse Kürt'e kopmaktan başka hiçbir seçenek bırakmıyorsunuz" diyen Baydemir, Bütün bu zulüm, kan ve gözyaşı sizin adınıza işleniyor. Kürt’ten önce, Alevi’den önce, mazlum halkımızdan önce, Türk halkının bu rejime 'Hayır' demesi gerekiyor" diye devam etti.


Baydemir, konuşmasında tarihten ders çıkarılması gerektiğine değinerek, Bundan 100 yıl önce Enver ve Talat paşalar vardı. Aynı bu iktidar gibi aynı duygu ve yanlışlarla hareket ettiler. Büyük bir imparatorluktan küçük bir devlete dönüştüler. Bu politika, devam ederse Kürt'e kopmaktan başka hiçbir seçenek bırakmıyorsunuz. Bu yanlıştan hükümetin dönmesi için en büyük itirazı Türk halkının kendisinin ortaya koyması gerekiyor"" sözlerini kullandı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ