Kulis: Yerel seçimlerde HDP’nin Diyarbakır adayı Başak Demirtaş

Yaklaşık iki senedir tutuklu yargılanan eski HDP eş genel başkan Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş’ın Mart 2019’daki yerel seçimlerde HDP’nin eş başkan adayı olarak Diyarbakır’dan aday gösterilebileceği ileri sürüldü.
BirGün’den Hüseyin Şimşek’in haberine göre yerel seçimler için çalışmalarına başlayan HDP, ‘Demokratik Muhalefet Buluşmaları’ kapsamında 60’ın üzerinde toplantı gerçekleştirdi ve stratejisini belirleme adına Diyarbakır’da parti yöneticileriyle bir araya gelme kararı aldı.

HDP, ‘Kürt ittifakı‘nın yanısıra sol ve sosyalist oluşumlar ve Meclis’teki partilerle de ittifak görüşmeleri yapmak istiyor. Bu kapsamda parti yönetimi, ittifak açıklaması yapan CHP’den bir adım atmasını bekliyor. Buna göre teklif gelirse parti yönetimi gerekli görüşmeleri gerçekleştirecek.

Kanaat önderleri ve tanınmış isimlere de belediye eşbaşkanlık adaylığı teklifi götürecek parti yönetimi, Başak Demirtaş’ı da tartışıyor. Cumhurbaşkanlığı seçimi süresince eşinin cezaevinde bulunması nedeniyle kampanyaya etkin biçimde katılan Başak Demirtaş, uzlaşı sağlanırsa, Diyarbakır büyükşehir belediye başkanlığına eş başkan adayı olarak gösterilecek.ReklamHDP, bölge illerinde ise ‘Kürt ulusal birliği’ni sağlama adına ittifakların yolunu arayacak. Eylülde yapılan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) toplantısında, 24 Haziran seçimleri öncesinde Kürt partileriyle yapılan ittifak görüşmelerinin bir benzerinin yerel seçimlerde de ‘genişletilerek’ yapılması konusunda görüş birliğine varıldı.


HDP, yerel seçim stratejisine ilişkin son kararını, 20 Ekim’de Diyarbakır’da yapacağı parti yönetimi toplantısında verecek. 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ