Kılıçdaroğlu’dan, Erdoğan’a: Sana Cumhurbaşkanı olma kapısını kim açtı?

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu FOX TV'de İsmail Küçükkaya'nın Çalar Saat programına konuk oldu. Özellikle Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İmamoğlu hakkındaki iddialarına tepki gösterdi, açıklık getirdi.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu FOX TV’de İsmail Küçükkaya’nın Çalar Saat programında gündemi değerlendirdi.


Kılıçdaroğlu, Erdoğan’ın sarf ettiği “Yargının vereceği karar bu işin önünü kesebilir” ifadelerine, “Sana bu yetkiyi kim verdi? Efendim yargı bilmem ne olursa. Nasıl mahkeme bilecek o işi, talimat verecek” sözleriyle tepki gösterdi.

‘HDP İLE İTTİFAKIMIZ YOK’

Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından satır başları şöyle:

HDP ile bir ittifakımız yok . Ama HDP’ye oy verenlerin büyük bir kısmı ekrem beye oy verecekler. İnşallah verirler. Akp tabanından da ciddi bir oy gelecek biz bunu gözlemliyoruz. Ekrem beyin alacağı oylar artacak 23 haziranda. 23 haziran seçimleri haksızlığa uğramış kişninin hakkını aldığı seçim olacak. Özellikle muhafazakar kesim biz Ekrem beye oy vereceğiz diyor.

‘SANA CUMHURBAŞKANI OLMA KAPISINI KİM AÇTI?’

(Erdoğan’ın İmamoğlu ile ilgili olarak, “Ordu Valimiz hakaret işini yargıya götürmesi halinde bu konuda yargının vereceği kararı ben bilemem ama yargının vereceği karar bu işin önünü kesebilir” sözlerine) Sana bu yetkiyi kim verdi? Efendim yargı bilmem ne olursa. Nasıl mahkeme bilecek o işi, talimat verecek. Bir şekilde hapse atılacak. Akıl var mantık var sen bir ülkeyi yönetiyorsun, sana bu insanlar oy vermiş. Sana cumhurbaşkanı olma kapısını kim açtı? Biz açtık. Sana açtığımız kapıdan yürüyüp demokrasiyi geliştireceğine, katlediyorsun.

(Ordu’daki havalimanında VIP tartışması) Valinin yaptığı bir tuzak, kumpastır. Karadeniz’de yapılan o güzel buluşmaya gölge düşürmek için.

‘ÜLKÜCÜ KARDEŞİM DE BUNU SORACAK’

Bir ülke silah fabrikasını yabancılara satamaz. Ülkücüler bu insanlara oy verir mi bunları gerçeği görüyor. Ülkücü kardeşim de bunu soracak. Görüşlerimiz ayrı olabilir ama vatan konusunda ortak payda oluşturmamız gerekiyor.

‘SAYIŞTAY BÖYLE BİR AÇIKLAMA YAPAMAZ’

“(Sayıştay raporu tartışması) İmamoğlu’nun bahsettiği rapor yayınlanmış bir rapor. İBB’ye adaysınız, siz o raporu okumadım diyorsunuz. O zaman neden aday oldunuz ki? TBMM adına bir kuruluş bir rapor yazıyorsa ve siz o söz konusu kente adaysanız okumanız lazım. Bu rapor gündeme geldikten sonra Sayıştay açıklama yaptı. Sayıştay böyle bir açıklama yapamaz, yapmamalı. Kendi tarihine gölge düşürüyor. Sayıştay açıklama yapıyor; kamu zararı yoktur ve buna benzer. Sayıştay’ın yapacağı tek şey var, “ben raporumu yazdım, siteye koydum.” Baskı kuruluyor. Sayıştay’a da baskı kurdular onlar da açıklama yaptılar.

‘SİSİ’YE BİR GENCİ TESLİM ETTİN’

Erdoğan’dan İmamoğlu için Sisi benzetmesi) “Biz idama karşıyız onların yapmadığı bir şey yaptık. İdamla yargılandığı zaman Mursi devlette büyük görevler yapmış iki önemli büyükelçiyi gönderdik. Sakın siyasi idam yapmayın dedik. Ben şu sorunun cevabını bekliyorum; Sisi’yi eleştiriyorsun ama aynı Sisi’ye bir genci teslim ediyorsun. Bunun hesabını niye vermedin?
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ