Kılıçdaroğlu salıya kadar Erdoğan'a süre verdi!

"Bülbül gibi ötünce, ‘Efendim casustur, haindir’. Düne kadar adamındı, kol kolaydın. Paraları alırken iyi, ötünce kötü”
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a hitaben, “(Rıza Sarraf) Bülbül gibi ötünce, ‘Efendim casustur, haindir’. Düne kadar adamındı, kol kolaydın. Paraları alırken iyi, ötünce kötü” dedi.

CHP lideri, Erdoğan’a Sarraf’la ilgili sorular yönelterek, “Salıya kadar bekliyorum Sevgili Erdoğan, gözlerinden öpüyorum seni” diye konuştu.

Mersin’de Mezitli belediyesinde düzenlenen toplu açılış töreninde konuşan Kılıçdaroğlu, Erdoğan’ın ailesi ve yakınlarının yurt dışına milyonlarca dolar gönderdiğini ilişkin belgeleri savcılığa vereceğini da açıklayarak, “Sonuna kadar götüreceğim bu işi” dedi.


Kılıçdaroğlu, partisinin 28 Kasım’daki grup toplantısında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın oğlu, kardeşi, eniştesi, dünürü ve eski özel kalem müdürünün ‘vergi cenneti’ Man Adası’ndaki şirkete 2011’de gönderdiği 15 milyon doları tek tek sıraladıktan sonra swift mesajlarını ve dekontlarını göstermişti.

Kılıçdaroğlu, AKP’li yetkililerin belgelerin sahte olduğuna dair açıklamalarıyla ilgili şunları söyledi: “15 milyon dolar para var. Sordum, ‘nedir bu?’ Hiç adını duymadığımız adaları, devletleri duyduk. Man Adası. Man Adası mı, ‘Manda Adası’ mı bilmem. Ama bir şeyler var orada. Sahte diyorlardı hepsi gerçek çıktı. Efendim ‘Savcılığa verin’. Savcılığa vereceğiz. Arkasında da duracağız, sonuna kadar takip edeceğiz. Öyle kıvırmak, kaçmak yok. Sonuna kadar götüreceğim bu işi. Bankanın dekontuna sahte diyorlar. Banka sahte dekont mu düzenler?”

‘Hayırsever işadamıydı, casus oldu’

Rıza Sarraf’a ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

“Şimdi başımıza bir de Zarrab belası çıktı. Düne kadar ne diyorlardı, ‘Çok iyi bir adam bu’; ne yapıyorlardı, devletin protokolüne dahil ediyorlardı. Cumhurbaşkanı, başbakan, bakanlar, Reza Zarrab hep bir aradalardı, devletin protokolü bu. Daha 16 Kasım’da ABD’ye nota verdiler. ‘Efendim Reza Zarrab temiz bir adamdır, bunu bize verin. Ne oldu bu adamın hayatı’. Reza Zarrab bülbül gibi ötünce, ‘Efendim Reza Zarrab casustur, haindir’. Düne kadar adamındı, kol kolaydın. Paraları alırken iyi, ötünce kötü.”

İstanbul başsavcılığının ‘yabancı devlet lehine siyasi ve askeri casusluk yapmak’ suçlamasıyla Sarraf ve yakınlarının mal varlıklarına el koyması kararına da değinen Kılıçdaroğlu, şunları söyledi: “Sevgili Erdoğan, yanına doktoru al beni iyi dinle. Bu Reza Zarrab’a devletin sırlarını kim teslim etti? ‘Casus’ diyor savcı. ‘Askeri ve siyasi bilgileri aldı ve götürüp yurt dışında birilerine verdi’… Sana anlatıyorum: Reza Zarrab’a bu sırları, bilgileri kim verdi? Ve bu bilgiler verilirken hükümette kim vardı? Ben gayet iyi biliyorum. Şimdi soruyorum, bütün Mersinlilerin önünde soruyorum; öyle kaçmak yok. Dün ‘hayırseverdi’ bugün ‘casus’ oldu yok. ‘Casus’sa bu bilgileri kim verdi? Ben vermedim, devleti ben yönetmiyorum. Hangi parayla satın aldı bunları?”

Salıya kadar mühlet

CHP lideri Erdoğan’a mühlet de verdi: “Kendisine salıya kadar izin veriyorum. Sevgili Erdoğan, salıya kadar otur düşün, bakanlar kurulunu topla, bu Reza Zarrab nasıl oldu da Türkiye Cumhuriyeti’nin sırlarını teslim aldı ve bu sırları Amerika’ya götürdü? Çık anlat. Bunu da Amerikalılar mı ortaya koysun? Sen bu devleti yönetiyorsun, o zaman çık bunların tamamını bu millete anlat. Salıya kadar bekliyorum sevgili Erdoğan, gözlerinden öpüyorum seni.”
 
Yükleniyor...
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ