Kılıçdaroğlu: Fabrikaları satarak domates, tütün alıyoruz

Yerel seçimlere doğru giderken, siyasi parti liderlerin seçim çalışmaları da hızlandı. Bu partilerden biri de CHP. Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, İzmir'deydi.17 yıldır ülkeyi yöneten AKP'nin Türkiye'yi milyarlarca dolar borçlandırdığına dikkat çekti. CHP lideri, "17 yılda AKP'yi iktidara getiren AKP seçmeni kardeşlerimiz saygı duyarız ama Türkiye'nin artık vicdan muhasebesi yapması gerekir" dedi.


Kemal Kılıçdaroğlu, Bergama ilçesinde yaptığı konuşmada ekonomik krizden bahsederek, üretime vurgu yaptı.

"Bir parti düşünün 17 yıl ülkeyi kesintisiz yönetmiş olsun. 17 yıl tek başına, 17 yılda istediği kanunu, genelgeyi çıkarsın istediğini atasın. 17 yılda 82 milyondan vergi toplasın, 17 yılda 70 milyar dolar özelleştirme yapsın, milyarlarca dolar borçlansın. Sonra da vatandaşı soğan kuyruğuna soksun" dedi, ardından devam etti:

"17 yılda AKP'yi iktidara getiren AKP seçmeni kardeşlerimiz saygı duyarız ama Türkiye'nin artık vicdan muhasebesi yapması gerekir. 17 yılda bizim babalarımızın kurduğu fabrikaları sattılar, 500 milyar liralık borcun altına girdi. Neden çocuklar yatağa aç giriyor. Neden bir yılda 1 milyonu aşkın insan işsiz kaldı?

İşsizliği bilir mi onlar, bir annenin çocuğunun karnını doyuramaması ne demektir. Acaba Saray'da oturunlar bunun ne demek olduğunu biliyor mu? Adam Meclis'in kapısında kendisini işsizim diye yakıyor, kendisini asıyor tık var mı yok. Dert hepimizin derdi. Dolayısıyla bu sorunu aşmak hepimizin sorunu. Birlikte mücadele edeceğiz, demokratik yollardan mücadele edeceğiz.

İşsizlik nasıl sonlanır. Üreteceksiniz. Bunun başka yolu yok. Bizim atalarımız o fabrikaları, tütün, buğday satarak kurdular. Silah fabrikalarını, kağıt fabrikalarını kurdular. Şimdi bu fabrikaları satarak domates alıyoruz, tütün alıyoruz."
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ