‘Kıdem Tazminatı konusunu işçi, iş veren ve hükümet mutabakatıyla çözeceğiz’

AKP'nin seçimlerden hemen sonra gündeme getirdiği 'kıdem tazminatı' konusu yeni bir hak gaspı olarak yorumlanmıştı. Emek ve meslek örgütleri hafta boyu uyarılarda bulundu. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ise bu konuda ilk kez konuştu.Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, kıdem tazminatı konusunda açıklamalarda bulundu.


Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın açıklamasıyla, kıdem tazminatı fonu yeniden ülkenin gündeminde. Tüm paydaşların katılımı ile kıdem tazminatı reformunu gerçekleştireceğini belirten Albayrak, fonun bireysel emeklilik sistemi (BES) ile entegre edilerek kurulacağını belirtti. Kıdem tazminatı, 15 milyon dolayında işçiyi ve bunları çalıştıran 2 milyona yakın işvereni doğrudan ilgilendiriyor.

‘HİÇ KİMSENİN MAĞDUR EDİLMESİNİ İSTEMİYORUZ’

Erdoğan, dün Türkiye–AB Karma İstişare Komitesi Türkiye Kanadı ile Beştepe’de bir araya geldi. Hürriyet’in aktardığına göre Erdoğan, burada kıdem tazminatına ilişkin olarak şu değerlendirmeyi yaptı:

“Hiç kimsenin mağdur edilmesini istemiyoruz. Bu konuda mutabakat esastır. Aile Bakanı ile oturup tüm boyutlarıyla değerlendirip, istişareyle karar vereceksiniz. Tüm tarafların mutabakatını dikkate alacağız. Bu işin üç ayağı var: İşçi, işveren ve hükümet. Üç ayağı da mutabakata vararak bu konuyu çözeceğiz.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ