​İstiklal Marşı okunurken ayağa kalkmadığı için gözaltına alındı

İstiklal Marşı okunurken ayağa kalkmadığı gerekçesiyle gözaltına alındı.
Düzce Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nde görev yaparken KHK ile ihraç edilmesi nedeniyle oturma eylemi yapan mimar Alev Şahin, yanında gerçekleşen basın açıklaması sırasında İstiklal Marşı okunduğu sırada ayağa kalkmadığı gerekçesiyle 'İstiklal Marşı'nın alenen aşağılama suçlaması' ile gözaltına alındı.
 
Düzce Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nde görevliyken yaklaşık 1 yıl önce KHK ile ihraç edilen mimar Alev Şahin, Düzce şehir merkezi Spor Sokak üzerinde 'İşimi Geri İstiyorum' diyerek oturma eylemi başlattı.
 
Dün, Türkiye Kamu-Sen Düzce Şubesi üyeleri TSK'nin Afrin'e dönük askeri harekatına destek olmak amacıyla basın açıklaması yapmak üzere Alev Şahin'in eylem yaptığı alana geldi. Kamu-Sen üyeleri basın açıklaması öncesinde saygı duruşunda bulunarak İstiklal Marşı'nı okudu.

 
Kamu-Sen'in İstiklal Marşlı açıklaması sırasında, Alev Şahin ve kendisine destek için gelen Yetice Akalindamar oturma eylemine devam ettiler.
 
Durumun yerel medyada Şahin'i hedef gösterecek biçimde haber olmasının ardından harekete geçen Düzce Cumhuriyet Başsavcılığı, Alev Şahin ve yanında bulunan Yetice Akalindamar hakkında 'İstiklal Marşı'nın alenen aşağılama' suçlaması ile soruşturma başlattı.
 
'İKTİDARIN YEREL KANALI BENİ SAYFASINDA HEDEF GÖSTERMİŞ'
 
Şahin, gözaltına alınmadan önce, Twitter hesabından yerel medyada hedef gösterildiğine dair haberi paylaşmıştı. Şahin, “Ekmek mücadelemi haber yapmayan, iktidarın yerel kanalı beni sayfasında hedef göstermiş. Oysa aynı kanal, betondan çalan hırsızların AKP il yönetimlerine seçildiğini hiç haber yapmadı. Başıma gelecek her şeyden @OncuRadyoTV ve AKP iktidarı sorumludur” ifadelerine yer vermişti.
 
 
İSTİKLAL MARŞI'NDA AYAĞA KALKMADI
  Düzce Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nde mimar olarak çalışırken Kanun Hükmünde Kararname ile ihraç edilen ve işini geri istediği gerekçesi ile oturma eylemi yapan Alev Şahin, aynı yerde yapılan...
 
'İSTİKLAL MARŞI BİR EYLEM BİÇİMİ DEĞİLDİR'
 
DHA'nın haberine göre, soruşturma kapsamında Düzce İl Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şubesi ekipleri gece saatlerinde Alev Şahin ve Yetice Akalindamar'ı gözaltına aldı. Emniyetteki işlemleri tamamlanan Alev Şahin ve Yetice Akalindamar adliyeye sevk edildi. Alev Şahin, gazetecilerin, "Neden İstiklal Marşı'nda ayağa kalkmadınız?" sorusuna, "İstiklal Marşı eylem biçimi değildir. Bu sorulara cevap vermek zorunda değilim" diyerek cevap verdi.
 
Adliyeye sevk edilen mimar Alev Şahin ile Yetice Akalindamar çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ