İşte Erdoğan'ın Meral Akşener'e karşı planı

AKP ve MHP seçim ittifakı formülü geliştirdiler.
Bahçeli, baraj altı kalma olasılığı yüksek görünen partisini “seçim ittifakı” ile güvence altına almaya çalışıyor. Barajın düşürülmesini istemeyen AKP ise bunun yerine seçim ittifakına dair çalışma yürütüyor

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, ilk genel seçimde baraj altı kalma olasılığı yüksek görünen partisini ‘seçim ittifakı’ ile güvence altına almaya çalışırken, Erdoğan’ı başkan seçtirmek için ‘yüzde 50 artı 1’ hedefine kilitlenen AKP, MHP’nin beklentisini dikkate alarak bu yöndeki çalışmaları hızlandırdı. Kulislerde, seçim barajının düşürülmesinin gündemde olmadığı, Erdoğan’a başkanlık için desteği karşılığında MHP ile ‘ittifak’ zemini yaratılacağı konuşuluyor.

Anayasa değişikliği sürecinde ve referandumdaki desteğiyle Erdoğan’ı rahatlatan Bahçeli, geçen hafta gündeme getirdiği “baraj” tartışmasının ardından bu haftaki grup toplantısında da açıkça “AKP ile ittifak” mesajı verdi.


Dünkü grup toplantısı konuşmasında, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun 2019 seçimlerine yönelik “tek adamdan ya da demokrasiden yana olanlar” diye bir ayrışma yaşanacağından söz ettiğini belirten Bahçeli, “Önümüzdeki siyasal süreçte bloklaşma sertleşirse CHP yanına HDP ve diğer yedeklerini alıp 16 Nisan’ın rövanşı için çalışmasına hız verirse MHP buna duyarsız ve tepkisiz kalmayacaktır” dedi.

Bahçeli, “Partimiz, 7 Ağustos Yenikapı ruhu ve 16 Nisan halkoylaması şuurunun gereği olarak AK Parti ile Cumhurbaşkanı Hükümet etme sistemini 2019’da tam manasında tesis etmek maksadıyla, sonuna kadar birlikte ve yan yana mücadelesini sürdürecektir” sözleriyle AKP ile ittifak beklentisini açıkça dillendirdi.

AKP'DEN CEVAP
Bahçeli’nin bu sözlerine, AKP’den ilk yorum ise Parti Sözcüsü Mahir Ünal’dan geldi. Gazetecilerin konuya ilişkin sorularını yanıtlayan Ünal, Bahçeli’nin sözlerini ‘seçim ittifakı’ şeklinde yorumlamanın erken olacağını söyledi, “Yerli ve milli olan bütün unsurlarla ittifakız. Bu konu zaman içinde görülecek. Buna parti organları karar verecek” diye konuştu.

BARAJIN DÜŞMESİ ZOR GÖRÜNÜYOR
Bahçeli’nin açıklamaları kulislerde bir süredir gündemde olan erken seçim ve ittifak konusunu ön plana çıkarırken, AKP cephesinde de zorlu başkanlık seçiminde Erdoğan’ın elini rahatlatmaya yönelik arayışlar hızlandırıldı. Kulislerde barajın düşürülmesinin özellikle İyi Parti açısından avantaj sağlayacağı, bu nedenle hem AKP’nin hem de MHP’nin işine gelmeyeceği konuşuluyor. “Dar-daraltılmış bölge” seçim sistemine yönelik bir değişikliğe de ihtimal verilmiyor.

MHP'Yİ RAHATLATAN AYM KARARI
AKP’nin hukukçuları ‘seçim ittifakı’ konusunu da masaya yatırdı. Edinilen bilgiye göre sürdürülen çalışmalarda, mevcut yasal düzenlemelerin ‘örtülü ittifaka’ engel oluşturmadığına dikkat çekilerek, bu nedenle ayrı bir düzenleme yapılmasının gerekli olmadığı görüşü öne çıktı. Siyasi Partiler Yasası’nın “üst üste iki kez seçime girmeyen parti hakkında kapatma davası açılabileceğine” ilişkin hükmünün AYM tarafından Ocak 2015’te iptal edildiğine de işaret eden AKP’liler, iptalin ardından yeni bir düzenleme yapılmadığına dikkat çekerek, bunun MHP açısından ‘rahatlatıcı’ olacağını savunuyor.

AKP'NİN KEMALİST OLMASINDAN MEMNUNLAR
Bahçeli, grup toplantısı konuşmasında gündemdeki diğer başlıklara da değindi. AKP’nin oy hesabıyla geliştirdiği Atatürkçü söylemi ‘olumlu’ bulan Bahçeli, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e yönelik artan ilgiden ziyadesiyle mutluluk duyuyorum, devamını temenni ediyorum” dedi.
 
Yükleniyor...
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ