'İmamoğlu'nun beş yılı didik didik ediliyor, başkanlığının düşürülmesi planlanıyor'

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Koç grubunun Ekrem İmamoğlu’na uçak tahsis etmesi polemiği ile başlayan süreç, “gizli takip” iddiasını güçlendirdi.


Sözcü Ankara Temsilcisi Saygı Öztürk, “İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu'nun 5 yılının her şeyini araştırıyorlar” diyor ve ekliyor:

“Hem öyle bir araştırma ki öyle-böyle değil. Beylikdüzü Belediye Başkanlığı döneminde İçişleri Bakanlığı Mülkiye Müfettişleri tarafından yapılan inceleme ve soruşturma dosyaları İmamoğlu'nun lehine sonuçlanmış olanlar arşivden çıkarıldı ve bu kez farklı müfettişler tarafından yeniden inceleniyor. Mevcut dosyalara göre Ekrem İmamoğlu'nun başkanlığı döneminde açığı bulunamadı ama adaylık döneminde bulmak ve onu da seçim öncesi patlatmak için yoğun bir çaba gösteriliyor.”


“Seçim dönemine kadar bulunamazsa da, başkan seçilmesi halinde bu kez başkanlığının düşürülmesi için gündeme getirilecek” diyen Öztürk, Bayram öncesi Beylikdüzü Belediyesi'nde çalışmaya başlayan bir mülkiye müfettişinin, 15 kişilik teknik bir ekiple özel bir çalışma yürüttüğünü kaydediyor.

Öztürk, Beylikdüzü'nün CHP'li yeni Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık’ın, belediyedeki durumu şöyle anlattığını aktarıyor:

“Yüzde 80'lik bölümü incelemeye tabi tutuluyor. Bunlar arasında iç yazışmalar, imar uygulamaları, insan kaynakları iş ve işlemleri kısaca Ekrem İmamoğlu'nun başkanlığı döneminde yapılan her konu araştırılıyor. Yargıya intikal ettirilip belediyemiz lehine sonuçlanan konuların dosyaları da yeniden didik didik ediliyor. Çalışmalar hemen bitecek gibi değil.” 

Uçak meselesine de değinen Öztürk, “CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, seçim döneminde zaman zaman özel uçakla illere gitti. Uçak, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından el konulan bir şirkete aitti. CHP, parasını ödeyince TMSF'den de, diğer özel havacılık şirketlerinden de uçak kiralayabiliyor. Bu, yalnız CHP'ye özgü bir durum değil. Parasını ödeyen, özel uçak kiralar, yolculuk yapar” ifadesini kullanıyor.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya yanlış ya da eksik bilgi verdikleri görüşünü yineleyen Öztürk, sözlerini şöyle sürdürüyor:

“Koç Holding'in, uçağını Ekrem İmamoğlu'na tahsis ettiğini öne sürüyor. Oysa, bakana bu bilgiyi veren kişinin arkasından da, “Koç Holding uçakları Set Air unvanıyla ticari hava taksi yapmaya yetkili firmalardan biridir. Parasını ödeyen yalnız Koç grubunun uçağıyla değil, Doğan Holding, FİBA, Nurol, Ak Kök holding, Ziver İnşaat, Onur İnşaat, MNG gibi ticari ruhsatı olan onlarca firmaya ait uçakla, ücretini ödeyince uçabilir” demeliydi. Bakana, bu uçaklarla bir çok bakanının uçtuğunu da söylemeliydi. O uçuşları yapan bakanların, ücretini kimin ödediğinin de mutlaka ilgili firmalarda kayıtları vardır. Soylu, genel başkanlığı döneminde Sabancı Holdinge bağlı Esas uçak şirketine parasını ödeyip uçak kiraladığı olmadı mı? Bu durum, Sabancı'nın DP'yi desteklediği anlamına gelir mi? Partinin kayıtlarında kiralamalarla ilgili belgeler duruyordur. Koza Holding'e ait ATP Havacılığa ait 9 kişilik Citation Soveregn jet ise Jandarma Genel Komutanlığı'na verilmişti. Yine, Gine Devlet Başkanı'na verilen uçağa gelelim: Uçak ayda ortalama 50 saat uçuyor. Zararı da Koza Madencilik ödüyor. Koza Madencilik borsada işlem gören halka açık bir firma. Bu durumda, halka açık bir şirket keyfi olarak zarar edilen diğer bir şirketin zararlarını karşılayabilir mi? Cevap veren bir yetkili varsa buyursun.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ