İktidar cevaplamak istemediği soruları soran gazetecilere 'FETÖ'cü ağzı' diyor

AKP iktidarı, sevmedikleri her soruyu soran gazeteciye ortak bir kelime kullanarak görmezden geliyor. Daha önce Erdoğan'a soru soran Fransız gazetecinin sorularından sonra bu kelime kullanılmıştı şimdi de Çavuşoğlu Astana'da kullandı.
Astana'da Suriye konulu dışişleri bakanları toplantısına katılan Türk Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kazakistan’da yerel bir gazetede çalıştığını söyleyen gazetecinin sorularını “F..’cü ağzıyla konuştuğun için cevaplamıyorum” ifadelerini kullanarak tersledi.


Gazeteci, ilk olarak Afrin harekatına ilişkin olarak “Suriye’nin toprak bütünlüğüne aykırı” olduğu yorumları için neler söylersiniz” sorusunu yöneltti.


İkinci sorusu ise, İsviçre’de iki Türk diplomatın bazı kişileri kaçırmaya yönelik planlar yaptığına dair haberi hatırlatarak, bu konudaki görüşlerini açıklamasını istedi.

Çavuşoğlu ise soruları dinledikten sonra gazeteciye adını ve nereye çalıştığını sordu. Bunun üzerine yerel bir gazetede çalıştığı cevabını verdi.

Çavuşoğlu, “Sorularına bakınca F...’cü ağzıyla konuşuyor gibisin. O yüzden sorularını cevaplamıyorum” diyerek tersledi Kazak gazeteciyi. Fransa ziyaretinde (6 Ocak 2018) AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, “Sen F... ağızıyla konuşuyorsun” diyerek tepki göstermişti. Erdoğan’ın sinirlenerek tepki gösterdiği Fransız gazeteci Laurent Richard’dı. Richard, “Türkiye, Suriye'ye TIR'larla silah gönderdi. Pişman mısınız?” sorusu üzerine Erdoğan, “Sen F... ağızıyla konuşuyorsun” şeklinde tepki gösterince, “Bir gazeteci gibi, bir Fransız gazeteci gibi konuşuyorum” cevabını vermişti.

“Bizim Afrin’le ilgili bugüne kadar yaptığımız açıklamalar ortada” diyen Türk Dışişleri Bakanı, “F...’cü gibisin, sorularını cevaplamayacağım bu nedenle” diyerek mikrofonunu kapattı.

Öte yandan Çavuşoğlu, Astana sürecine ilişkin olarak da "Teröristleri etkisiz hale getirme konusunda özellikle sivillerin ağırlıklı yaşadıkları yerde değişik stratejilerimizin olması lazım" dedi. Doğu Guta ve kuşatılmış tüm bölgelerde sivillerin bombalanmasının kabul edilemez olduğunu söyleyen Çavuşoğlu, "Doğrudan teröristleri hedef almamız lazım" görüşünü dile getirdi.
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ