İBB’yi borca batıran AKP, hülleli gayrımenkul satışı ile çare arıyor

AKP iktidarının, ‘en önemli kale’ gördüğü ve ‘bizim aşkımız’ dediği İstanbul’u milyarlarca dolar borca batırdığı ortaya çıktı.


İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) 22 milyar liraya dayanan borçlarını kapatmak için gayrımenkulleri kendi şirketlerine sattığı ortaya çıktı.

Cumhuriyet gazetesinden Hazal Ocak’ın haberine göre, vatandaş tanzim kuyruklarında sıra beklerken, halka hizmet etmesi için kurulan belediye iştiraklerinin parası İBB bütçesine aktarıldı. Bununla da yetinmeyen İBB, Etiler Polis Okulu’nun da aralarında olduğu İstanbul’un birbirinden değerli arazilerini sattı.


Kara tablo komisyon raporunda

İBB Başkanlığı Meclis Denetim Komisyonu 2018 yılı gelir ve giderleri ile hesap ve işlemleri üzerine yaptığı incelemeleri tamamladı. Komisyon üyesi CHP’li Tarık Balyalı hazırlanan denetim raporuna muhalefet şerhi koydu. Balyalı’nın şerh raporu İBB’de 2018 yılında ortaya çıkan kara tabloyu gözler önüne serdi.

İBB’nin 2018 yılı gelir bütçesi 18 milyar 424 milyon 947 bin lira, gider bütçesi de 22 milyar 148 milyon 25 bin lira olarak kayıtlara geçti.

Geçen yılki bütçe açığı 3,7 milyar TL

İBB’nin 2018 yılı bütçe açığı ise 3 milyar 723 milyon 77 bin 536 TL. 2018 yılında borçların ve bütçe açıklarının hızla yükseldiği ve faiz giderlerinde ciddi artış yaşandığına dikkat çekilen şerh raporunda, belediyenin öz gelirlerindeki azalışa karşılık gayrimenkul satış gelirlerinde ciddi artış yaşandığı tespit edildi.

2018 yılında yaklaşık 21 milyar lira borçlanan İBB bu borçları kapatmak için elindeki gayrimenkulleri satmaya başladı. İBB bütçesinde ağırlığını gayrimenkul satışlarının oluşturduğu sermaye gelirleri kalemi 2018 yılında 2 milyar 721 milyon 850 TL’ye ulaştı. Bu kalem 2017 yılında sadece 227 milyon 609 bin TL olarak gerçekleşmişti.

En büyük müşteri yine belediye iştirakleri

İBB’nin arsa satışlarındaki en büyük ‘müşterisi’ ise yine kendi iştirakleri oldu. Üsküdar Bulgurlu’daki 29 bin 644 metrekarelik arsa, 550 milyon liraya İGDAŞ’a satıldı. CHP’nin muhalefet şerhinde bu satış “İBB, İGDAŞ’tan borç alıp faiz ödememek için bu arsa satışı düzenlemiştir” sözleriyle yorumlandı.

İBB’nin borç ödemek için sattığı arsaların en dikkat çekeni ise Etiler’deki Polis Okulu arazisi oldu. 2 milyar 666 milyona satılan araziyi yine kendi iştiraki KİPTAŞ aldı. İBB bu satışın yüzde 52.20’sini gelir olarak kaydetti ve kasasına 1 milyar 338 milyon 520 bin TL koydu.

Açığı kapatmak için arsa satışı yapmışlar

Hazırladığı raporu yorumlayan Tarık Balyalı, şunları söyledi: “İBB’nin mali tablolarını incelediğimizde öz gelirlerinin azaldığını, arsa satışlarının arttığını, borçlanmanın artık limitleri zorlayarak ciddi bütçe açığı oluştuğunu ve dışarıya faiz ödendiğini görüyoruz. İBB’nin mali yönetim anlayışı iflas etmiştir. Hatalı yatırımlar ve yüksek borçlanma bu tabloyu yaratmıştır. Net olarak mali disiplin elden kaçmış. Özellikle müdürlükler bazında bürokrasi fazla rahat etmiş. Açığı kapatmak için arsa satışları yapmışlar.”

“Para varsa doğalgaz ve su ucuzlasın”

İBB’nin daha önce hiç olmadığı kadar paraya sıkıştığı için iştiraklerini finansman aracı olarak kullandığını söyleyen Balyalı, “İGDAŞ’ta bu kadar para varsa doğalgazı ucuzlatsınlar. İBB’nin İSKİ’ye 4 milyar 555 milyon TL borcu bulunuyor. Sadece bu rakam bile İstanbul’da suyun nasıl ucuzlatılacağına çarpıcı bir cevaptır. İSKİ kasasındaki bu parayla İBB’nin borçlarını finanse edeceğine suyu vatandaşa ucuz vermelidir.” diye konuştu.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ