‘Her hafta bir ‘intihar’: Şüpheli asker ölümleri araştırılsın’

HDP, zorunlu askerlik görevi sırasında 'intihar ettiği' iddia edilen şüpheli asker ölümlerinin nedenlerinin araştırılmasını talep etti, konuyu meclis gündemine taşıdı.

2002-2013 yılları arasında 'intihar ettiği' iddia edilen zorunlu asker sayısının 1.036 olarak açıklandığı hatırlatıldı.

Son günlerde farklı şehirlerden gelen şüpheli asker ölümleri haberleri artarken konu Meclis gündemine taşındı.


Halkların Demokratik Partisi (HDP) Ağrı Milletvekili Abdullah Koç, Meclis Başkanlığı’na sunduğu araştırma önergesinde, “Bugün Türkiye’de neredeyse her hafta en az bir askerin şüpheli biçimde intihar ettiği kamuoyuna yansımaktadır”dedi.

ŞÜPHELİ ASKER ÖLÜMLERİ: 11 YILDA 1.036 ASKER ‘İNTİHAR ETTİ’

HDP’li vekil, Savunma Bakanlığı’nın yalnızca 2002-2013 yılları arasında intihar ettiği iddia edilen zorunlu asker sayısını bin 36 olarak açıkladığını hatırlatarak, “Ancak son 5 yıllık dönemde zorunlu askerlik sırasında yaşanan şüpheli intihar sayısına ilişkin basına ve kamuoyuna yansıyanların dışında bir veri bulunmamaktadır” dedi.

BAŞTA KÜRTLER OLMAK ÜZERE…. 

“Zorunlu askerlik sırasında intihar ettiği iddia edilen şüpheli vakalara bakıldığında özellikle askeri bölgelerde zorunlu askerlik yapan başta Kürtlere yönelik olmak üzere gerçekleşen yaşam hakkı ihlallerine ve vücut bütünlüğüne yönelik suçlar ile işkence suçlarıyla ilgili etkili bir soruşturma ve kovuşturma yapılmadığı görülecektir.

Dolayısıyla bu etkin kovuşturma ve soruşturmalara cezasızlık olgusu da eklenince kötü muameleye dair caydırıcılık durumu da ortadan kaybolmaktadır.”

‘DAVALARA SİVİL MAHKEMELER BAKMALI’

Zorunlu askerlik sırasında yaşanan şüpheli intihar vakalarının genel olarak askeri savcılıklar aracılığıyla soruşturulduğunu da belirten HDP’li Koç, askeri savcılıklar tarafından gerçekleştirilen soruşturmaların takipsizlikle neticelenmesinin yaşanan intiharların esas nedenlerinin belirlenmesinin önünde önemli bir engel teşkil ettiğini belirterek, davaları sivil mahkemelerin yürütülmesi gerektiğini kaydetti.

‘ŞÜPHELİ ASKER ÖLÜMLERİ ARAŞTIRILSIN’

Koç, zorunlu askerlik görevi sırasında intihar ettiği iddia edilen şüpheli tüm asker ölümlerinin nedenlerinin araştırılmasını talep etti.

 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ