HDP’li Kaya: Dur demek için bu son fırsat

HDP Bağcılar Belediye Eşbaşkan Adayı Hüda Kaya, yerel seçimlerin iktidarın oluşturduğu kötü gidişatı durdurmak için son fırsat olduğunu belirtti.
Kaya, “Bu gidişatı durdurmak isteyen tüm çevrelerin bu tarihi ve son fırsatı da kaçırmamak için parti ya da şahıs demeden iktidarın gücünü yerellerden kesilmesi gerekiyor” dedi.

HDP’nin Bağcılar Adayı İstanbul Milletvekili Hüda Kaya, HDP’nin 31 Mart yerel seçimlerindeki hedeflerinden birinin kayyum atanan il ve ilçeleri halkın iradesiyle buluşturmak olduğunu vurguladı. “Bir diğer hedefimiz ise Batıda tekçileşen, erkekleşen, kadınların yaşamını her gün taciz, tecavüz, katliam şiddet, ülkeyi bir kaos ülkesine döndüren zihniyetin başta büyükşehirler olmak üzere kaybetmesi” ifadelerini kullandı.

SAVAŞI KUTSAL SAYAN BİR ZİHNİYET VAR


Bu meselenin sadece bir AKP düşmanlığı olmadığını, bir zihniyete muhalefet olduğunu dile getiren Kaya, “Ortada gerçekten yaşamı katleden, savaşı kendilerine kutsal sayan, kadını köleleştiren bir zihniyet var. Tekçileşen hegemonlaşan bu iktidarın zayıflatılması en esas hedef olmak zorunda. Biz ikinci şıklarla ilgili partileri ya da şahısları tartışabilme konumunda değiliz. Ne yapıp edip bundan daha ileri savaş, linç, nefret ve şiddet politikalarını ilerleteceğini bildiğimiz bu iktidarın Batıda da gücünü zayıflatmak zorundayız. Yerelde olan umudumuzu ülkenin geneline de taşıyacağız” dedi.

BAĞCILAR’I DAHA YAŞANABİLİR HALE GETİREBİLİRİZ

Bağcılar’ın İstanbul’un en büyük nüfusuna sahip ilçesi olduğunu kaydeden Kaya, AKP’nin ilçeyi bir oy deposu olarak gördüğünü ifade etti. Kaya, şunları söyledi: “Türkiye’nin her tarafında gelişen bu çarpıklıklardan haliyle Bağcılar da nasibini aldı. Kalabalık nüfusuyla, üst üste yığılmış mimarisiyle betona gömülmüş durumda insanlar. Sadece sokakları olan bir açık cezaevi gibi neredeyse. Bağcılar gibi geniş bir ilçede çocukların basacağı toprak kalmamış, nefes alabilecekleri bir yeşillik bir toprak kalmamış.”

SUÇ ORANI VE UYUŞTURUCU YAŞI KORKUNÇ BOYUTTA

Kaya, “Aynı zamanda ilçede suç oranı ve uyuşturucu yaşı korkunç boyutlarda. Dolayısıyla gençlerin hem eğitimiyle daha bilinçli ilişki geliştirmeleri hem de uyuşturucuyla mücadele edebilmek için alternatif projelerin geliştirilmesine ihtiyaç var. Bunun yanı sıra sanat, spor dalları ve kadınların istifade edebileceği, kendini geliştirebileceği, hizmet göreceği alanların geliştirilmesine ihtiyaç duyulan bir bölge. Bağcılar’ı daha yaşanılabilir, daha eşit, şeffaf, nefes alınabilir, kimsenin kimseyi ötekileştirmediği bir ilçeye dönüştürmek en büyük hedeflerimizden” dedi.

HÜDA KAYA KİMDİR?

Kaya, 9 Ekim 1960’da İstanbul’da dünyaya geldi. Uzun yıllar boyunca İnsan Hakları ve Mazlumlar İçin Dayanışma Derneği’nde (MAZLUMDER) insan hakları mücadelesi yürüten Kaya, bunun yanın sıra kadın çalışmaları da yaptı. Türkiye’de gittikçe genelleşen başörtüsü yasağı sürecinde gazetecilik yapan Kaya, 1998’de başörtüsü özgürlüğü ile ilgili yazdığı bir yazıdan dolayı anayasanın 312’nci maddesinden yargılanarak 20 ay ceza aldı. 1999’da yine DGM’de idam ile yargılandı. 28 Şubat’ın 4 yılına dair tarihe bir kayıt düşme amacıyla yazdığı iki ciltlik bir kitabı yayınlandı. Kapatılan Özgür Gündem gazetesinde yazmaya başlayan Kaya, daha sonra HDP ile tanışarak iki dönem MYK’de bulundu. Uluslararası Müslüman Kadınlar Birliği’ne de üye olan Kaya, 24 Haziran 2018 genel seçimlerinde HDP’den İstanbul Milletvekili seçilerek vekillikte ikinci dönemini sürdürüyor.
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ