HDP seçim bürosuna kaymakam engeli

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP)’nin, Mardin’in Midyat ilçesinde açmak istediği iki seçim irtibat bürosundan birinin açılışı, Kaymakamlık kararı ile engellendi. HDP kaymakam hakkında suç duyurusunda bulunma kararı aldı.
Cumhuriyet Mahallesi’nde seçim irtibat bürosu açan HDP’lilerin, Yeni Mahalle Seyfettin Güneşten Caddesi üzerinde açmak istediği seçim irtibat bürosunun açılışı ise, Kaymakamlığın engellemesi nedeniyle ileri bir tarihe ertelenmek zorunda kalındı.

GÜVENLİK NEDENİYLE AÇILIŞI UYGUN DEĞİL

Kaymakam Hüseyin Tekin’in imzasıyla gönderilen yazıda, seçim irtibat bürosunun “güvenlik nedeniyle” açılmasının uygun görülmediği belirtildi. 15 Şubat tarihinde alınan karar, HDP’ye 17 Şubat’ta bildirildi. MA’nın haberine göre HDP, karar nedeniyle Kaymakam Tekin hakkında Midyat Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunmaya hazırlanıyor.


HDP’YE OY VERENLERİN SOSYAL YARDIMINI KESTİ

Kaymakam Tekin, daha önce de partiye yüksek oy çıkan ilçeye bağlı köylerde yaşayanların sosyal yardım almasının önüne geçmiş, birçok kişinin yaşlılık maaşlarını aynı gerekçeyle kesmişti. Yine geçtiğimiz Aralık ayı içinde verdiği talimat ile HDP’ye yüksek oy çıkan köylerde “HDP’liler tespit edilinceye kadar” kömür dağıtımının durdurulması talimatı vermişti.TEKİN’İN TUTUMU PARTİZANCA BİR YAKLAŞIM


Kaymakam Tekin’in bu uygulamalarını Meclis’e taşıyan HDP Mardin Milletvekili Tuma Çelik, seçim irtibat bürosunun açılışlarının engellenmesine sert tepki gösterdi. HDP’li Çelik, Kaymakam’ın “güvenlik” gerekçesiyle açılışa izin vermemesini partizanca bir yaklaşım olarak yorumladı.

AKP’NİN HİZMETKARLIĞINI YAPAN BÜRAKRATLAR

Çelik, benzer uygulamalarla 24 Haziran seçimlerinde de karşılaştıklarını hatırlattı. Çelik, “Bunu hem Meclis’te hem de farklı mercilerde dile getirdik. Şu anda biz burada Midyat’ta sadece AKP ile ya da diğer partili adaylarla mücadele etmiyoruz. AKP’nin hizmetkarlığını yapan devlet memurlarıyla mücadele etme ile karşı karşıyayız” dedi.

GERGİNLİK OLMASINDAN DİYE ERTELEDİK

Kaymakamın öne sürdüğü “güvenlik” gerekçesinin tamamen hukuksuz olduğunu ifade eden Çelik, “Birincisi, seçim bürosu açarken Kaymakamlık ya da mülki amirlerin iznine tabi bir durum yok. Biz onlardan izin almıyoruz, sadece seçim irtibat büromuzu açarken bilgi veriyoruz. Bu kendine vazife çıkardı bize bir yazı gönderdi. Seçim büromuzun açılmaması talebinde bulundu. Biz de onun talimatıyla değil, gerginlik yaratmamak adına açmadık. Suç duyurusunda bulunduktan sonra açmayı planladık. Her yerde olduğu gibi burada da seçim çalışmalarımızı yapacağız” ifadelerini kullandı.

AKP, AYRIMCILIKLA AYAKTA DURMAYA ÇALIŞIYOR

Bölgede Mahalmiler’in yaşadığını anlatan Çelik, AKP’nin Mahalmiler üzerinde ayrımcı bir siyaset uyguladığını ileri sürdü. Çelik, “Özellikle Midyat’ta ne geçmişte ne de günümüzde halklar arasında bir çatışma, çelişki yaşanmadı. Ama birçok yerde olduğu gibi burada da AKP-MHP ittifakı insanları birbirine düşmanlaştırarak, ayakta durmaya çalışıyor. Midyat eşi benzeri olmayan bir ilçe ve içinde Süryaniler, Kürtler, Mahalmiler, Êzidîler var. Biz burada kesinlikle böyle bir çalışma ve yöntem izlemesine izin vermeyeceğiz. Biz halkların kardeşliği ve birlikte yaşaması için elimizden geleni yapacağız” dedi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ