HDP: Erdoğan seçimi kankası Bahçeli’ye söyletti

MHP lideri Bahçeli'nin erken seçim çağrısına HDP'nin yanıtı 'hodri meydan' oldu.
MHP lideri Bahçeli'nin erken seçim çağrısına HDP'nin yanıtı 'hodri meydan' oldu. HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, "Bahçeli, Erdoğan'dan habersiz böyle bir kararı açıklayamaz. Eğer böyle bir karar aldıysanız, biz de HDP olarak hodri meydan diyoruz" dedi. 

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın 16 Nisan referandumu sonrası ‘Atı alan Üsküdar’ı geçti’ dediğini hatırlatan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan “İttifak yasası ile de atı çaldılar. İttifak yasası atı çalma yasasıdır” dedi. OHAL kaldırılması çağrısını da yineleyen Buldan, erken seçime ise hazır olduklarını söyledi.
 
Gazete Duvar’ın haberine göre Buldan, partisinin TBMM grup toplantısında yaptığı konuşmasına, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’ne yaptıkları ziyareti anlatarak başladı. Buldan, Kürtlerin ortak mücadele etmesi gerekliliğinin önemine dikkat çekti.

 
‘BOMBALAR HALKIN TEPESİNE YAĞDI’
 
Suriye’ye yönelik ABD, İngiltere ve Fransa’nın düzenlediği hava harekatını da eleştiren Buldan, “Bombalar halkların tepesine yağmıştır. Suriye’de savaş değil, ortak çözüme ihtiyaç var. Biz elbette kimyasal silahlara karşıyız. Bağımsız heyetler denetlemeden böyle bir operasyona girilmesinden halklar zarar görmüştür. AKP ve MHP koalisyon iktidarı da Suriye’deki işgalci tutumundan vazgeçmelidir. Türkiye’de, Suriye’de, İran’da ve Irak’ta Kürtlersiz gerçekleştirilecek her adım sonuçsuz kalacaktır” dedi.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Afrin harekatıyla ilgili açıklamalarını da eleştiren Buldan, şunları söyledi: “ÖSO’yu kastederek, ‘Onlar teröristelere karşı, Allahsız olanlara karşı savaşıyor’ şeklinde bir ifade kullandı. Kendisine Müslüman’ım diyen bir liderin Afrin halkına Allah’sız demesini buradan şiddetle eleştiriyorum. Allah’a inanan hiç kimse insanların ölmesinden yana olmaz. İnsan ölümleri üzerinden siyaset yapan bir ülkenin Cumhurbaşkanı’nın Allah’a olan inancını elbette ki sorgularız. En çok Allah’a inanan bir halktır Kürt halkı.”
 
‘SEÇİM YASASI ATI ÇALMA YASASIDIR’
 
Buldan, seçim yasasına yönelik ise şu eleştirilerde bulundu: “Erdoğan, 16 Nisan Referandumu sonrası ‘Atı alan Üsküdar’ı geçti’ demişti. İttifak yasası ile de atı çaldılar. İttifak yasası atı çalma yasasıdır. Kendinden olmayan herkesi vatan haini ilan ettiler. Dolar 4 liranın üzerine çıkmış durumda. Binlerce işçi OHAL nedeniyle çıkarılan güvenlik soruşturmasıyla işinden edildi. HDP’yi demokratik siyasetin dışına atmaya çalıştılar. ‘Çocuklar ölmesin’ diyen Ayşe öğretmen, bebeği ile birlikte cezaevine girecek. Oluk oluk kan akacak diyenler dışarıda. Bu ülkeye barış gelsin diyenler ne yazık ki cezaevinde rehin olarak tutuluyor. OHAL’i defalarca uzattılar. Arkadaşlarımız, yarın genel kurulda Türkiye’nin OHAL’den kurtulması için mücadele edecek.”
 
ERKEN SEÇİM YANITI: HODRİ MEYDAN!
 
Erken seçim çağrısı için de değerlendirmelerde bulunan Buldan “Devlet Bahçeli 26 Ağustos’ta erken seçim yapılma teklifinde bulundu. Kendi açıklaması olarak kimse görmesin. Devlet Bahçeli, Erdoğan’dan habersiz böyle bir kararı açıklayamaz. Erdoğan, tükürdüğünü yalamak istemiyor. Söyleyemeyeceklerini, kankası Bahçeli’ye açıklatıyor. OHAL varken bu ülke demokratik bir biçimde nasıl seçime gidecek. Eğer böyle bir karar aldıysanız, biz de HDP olarak hodri meydan diyoruz. Ve herkese çağrı yapıyorum. Bu ülkede AKP’yi devirmenin zamanı gelmiştir” dedi.
 
‘EKONOMİK KRİZ’
 

Ekonominin her geçen gün daha kötüye gittiğine vurgu yapan Buldan “Türkiye’nin geldiği ekonomik krizden bahsetmek istiyorum. Erdoğan’ın dövizle bize operasyon yapılıyor demesini esefle karşılıyoruz. Bugün doların bu hale gelmesinin sebebi, sizin MHP ile yaptığınız ittifaktır. Bugün erken seçimi açıklayınca doların fırlamasını gördük. Doları bugün, bu hale getiren AKP-MHP-OHAL lobisidir. Siz yargıya bu kadar müdahale ederseniz ekonomik durumun bu hali devam edecektir ” açıklamasında bulundu.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ