Eşi: Enis’i hapisten Meclis’e taşımak TBMM’ye düşer

Oya Berberoğlu, eşi Enis Berberoğlu’nun 14 aydır tecritte ve siyasi rehin olduğunu söyledi.
Tutuklu milletvekili Enis Berberoğlu’nun eşi Oya Berberoğlu, eşinin tutukluluğunu protesto etmek için aldığı kimseyle görüşmeme kararını, haklı gördüğünü söyledi.

Eşi Enis Berberoğlu’nun 14 aydır ‘tecritte ve siyasi rehin’ olduğunu söyleyen, Yargıtay 16. Ceza Dairesi’nin verdiği kararın ardından ailesi ve avukatları ile görüşmeme kararını ‘kendisini ekstra tecride aldı’ sözleri ile anlatan Oya Berberoğlu , “Yüksek yargı, bağımsız, tarafsızca adil karar versin artık. Kendi içinde hata ve eksiklikleri düzeltsin. Ben umudumu koruyorum. Kendi çapımda yüksek yargı önünde, TBMM’de sesimi, feryadımı duyurmaya, hak arayışımı sürdürmeye devam ederim. Temel insan hakları için protestomu yaparım” dedi. Berberoğlu, eşinin durumu ile Tayyip Erdoğan’ın siyasi yasağının benzediği yönündeki yorumlara da “TBMM’de çoğunluk AKP’de. Enis’i hapisten Meclis’e taşımak TBMM’ye düşer” karşılığını verdi.

Cumhuriyet’ten Sinan Tartanoğlu’na eşi Enis Berberoğlu ile birlikte, iki buçuk yıldır yaşadıkları süreci anlatan Oya Berberoğlu, “Eski-yeni siyasetçilerden, eski adalet, içişleri ve dışişleri bakanlarından, eski TBMM başkanlarından, iş insanlarından, eski bürokratlardan, gazeteci, yazarlardan, bazı milletvekili arkadaşlardan başından beri hep dayanışma, destek gördüm, unutamam. Çaba gösteren CHP’li milletvekili arkadaşlara da çok teşekkür ederim. Avukatlarımıza, desteklerini esirgemeyen tüm hukukçulara da teşekkür ediyorum” dedi.


'ANAYASA AÇIK AMA UYGULANMIYOR'

Eşinin yargılanmasının 8-9 ay sürdüğünü, 14 aydır da tutuklu olduğunu anımsatan Berberoğlu, “Tecritte, siyasi rehin Enis. Suç yok, tutukluluk var. Anayasa açık ama uygulanmıyor. Maalesef siyasi iklimin yargı üzerinde etkisini kendi örneğimizde de yaşıyoruz. Yüksek yargı, bağımsız, tarafsızca adil karar versin artık. Kendi içinde hata ve eksiklikleri düzeltsin. Bu ülkeye daha fazla hukuk ayıbı yaşatılmasın. Hak ihlalleri olmasın” ifadelerini kullandı.

'KENDİSİNE EKSTRA TECRİT'

Oya Berberoğlu, Enis Berberoğlu’nun Yargıtay 16. Ceza Dairesi’nin milletvekili dokunulmazlığını seçildiği için yeniden kazandığını reddetmesi karşısında aldığı eylem kararını ‘kendini ekstra tecrite alma’ olarak değerlendirdi. Berberoğlu, “Onun açısından da kendi açımızdan da üzüldüm, o da üzgündü ama yapmak istedi protestosunu, hak verdim tabii. Yargının hâlâ adil bir karar vermemesi haklı olarak Enis’i ve bizleri isyan ettirdi. Tekti, sadece ziyaretine gelen vekiller, avukatları ve ailesiyle görüş hakkı vardı. O görüşleri de kapattı, kendini ekstra tecrite almış oldu. Zor bir karar ama haklı. Yeter artık, yetti gari demek geliyor içimden. Bizim ne FETÖ ne PKK gibi terör örgütleriyle zerre ilgimiz yoktur. Biz demokrasi aşığı, gazeteci, iyi insanlarız. Gerçekler adaleti, adalet de mutluluğu getirir” dedi.

'UMUDUMU KORUYORUM'

Eşinin dokunulmazlık hakkının elinden alınması ile ilgili itirazın Yargıtay’da olduğunu söyleyen Berberoğlu, “Önümüzdeki günlerde 17. Ceza Dairesi’nde görüşülecek herhalde. Ben umudumu koruyorum, yargı kendi içinde hataları düzeltir. Aksi olursa o zaman, Anayasa Mahkemesi’ne, yeniden vekil seçildiğinden, anayasanın ilgili maddeleri gereği başvuru yaparız, ama umarım Yargıtay’da çözülür, iş uzamasın artık” diye konuştu.

Anayasa Mahkemesi’nin eşi hakkında verdiği kararı da değerlendiren Berberoğlu, yüksek mahkemeye başvurunun seçim kararı alınmadan, eşi yeniden seçilmeden, yeniden dokunulmazlık kazanmadan yapıldığına dikkat çekti. Berberoğlu, “Şaşırdım. O başvurumuz on dört ay önceki başvuruydu. Seçim gündemde yoktu. Ama o başvuruyu yeni karara bağladılar. Yanlış deme hakkım var, Anayasa Mahkemesi’nin kararı da hukuki olarak yanlış, tüm hukukçular bunu söylüyor” ifadelerini kullandı.

'FERYADIMI DUYURACAĞIM'

Berberoğlu eşinin aldığı eylem kararının ardından, kendi aldığı kararları da “Yapacaklarım aslında tam eylem de sayılmaz. Kendi çapımda yüksek yargı önünde, TBMM’de sesimi, feryadımı duyurmaya, hak arayışımı sürdürmeye devam ederim. Temel insan hakları için protestomu yaparım” sözleri ile anlattı. Berberoğlu, “Yasama, yürütme, yargı kuvvetler ayrılığı ilkesi korunmalı, saygılı olunmalı, yargı üzerinden el çekilmelidir” dedi.

İKİNCİ KİTAP YOLDA

Oya Berberoğlu, Enis Berberoğlu’nun Maltepe Cezaevi’nde yazdığı ‘Siz Yürürken, Ben Yatarken’ adlı kitabının ses getirdiğini belirterek “İkinci kitap da bitti. Yakın tarih, siyasi görüş ve analizlerinin olduğu bir kitap. Sonbaharda piyasada olacak. Şu sıralar üçüncü kitap üzerinde çalışıyor” dedi.


Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ