Erdoğan'ın kaç danışmanı var neden açıklanmıyor?

CHP'nin Erdoğan'ın danışmanları ve maaşlarına ilişkin bilgi edinme başvurusuna cevap verilmedi.
CHP Antalya Milletvekili Niyazi Nefi Kara’nın, cumhurbaşkanı başdanışmanlarıyla ilgili soru önergesine ve bilgi edinme başvurusuna olumsuz yanıt geldi.

Cumhurbaşkanlığından ‘kamuoyunu ilgilendirmediği için bilgi edinme hakkı kapsamında olmadığı’, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’dan da ‘cumhurbaşkanıyla ilgili soru sorulamayacağı’ karşılığı verildi.

 

Fotoğraf: Reuters

Hürriyet’ten Rıfat Başaran’ın haberine göre, Kara, Başbakan Binali Yıldırım’a, ‘başdanışmanların hangi alanlarda görev yaptığını, sayısını, aldıkları ücreti ve geçmişteki cumhurbaşkanlarının görevlendirdikleri başdanışman sayılarını” sordu.
Kara aynı soruları, 4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu kapsamında cumhurbaşkanlığına da yöneltti.

Kara’ya ilk yanıt cumhurbaşkanlığı genel sekreterliğinden geldi. Nadir Alparslan imzalı yanıtta şöyle dendi: “4982 sayılı kanunun 25. maddesinde yer verilen ‘Kurum ve kuruluşların, kamuoyunu ilgilendirmeyen ve sadece kendi personeli ile kurum içi uygulamalarına ilişkin düzenlemeler hakkındaki bilgi ve belgeler, bilgi edinme hakkının kapsamı dışındadır. Ancak, söz konusu düzenlemelerden etkilenen kurum çalışanlarının bilgi edinme hakkı saklıdır’ hükmü gereğince talebiniz anılan kanun kapsamına girmemektedir.”

‘Yasal imkan yok’

Kara’nın yazılı soru önergesine Başbakan Binali Yıldırım adına yanıt veren Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ da yöneltilen soruları şu gerekçeyle yanıtsız bıraktı: “Anayasa’nın ve TBMM İçtüzüğü’nün belirtilen hükümleri çerçevesinde, TBMM’nin bilgi edinme yollarından biri olan sorunun hükümet adına Başbakan ve bakanlardan bilgi istemekten ibaret olması nedeniyle, sayın cumhurbaşkanımızla ilgili konularda ‘soru’sorulamayacağından soru önergesinde yer alan hususlara cevap verilmesine yasal imkân görülmemiştir.”
Erdoğan cumhurbaşkanı olmasının ardından geniş bir danışman kadrosu oluşturmuş ancak kesin rakam ve ücretler açıklanmamıştı.
Geçen yılın şubat ayında 23 olarak ‘bilinen’ rakama, eski basketbolcu Hidayet Türkoğlu, Yeni Şafak yazarı Doç. Dr. Hatice Karahan ve darbe girişiminin kilit isimlerinden tümgeneral Mehmet Dişli’nin kardeşi Şaban Dişli eklenmişti.
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ