Erdoğan: Sadece iki gazeteci tutuklu

Erdoğan BBC'de açık açık yalan söyledi..
Recep Tayyip Erdoğan, 15 Temmuz yıldönümü öncesi BBC'ye konuştu. Erdoğan, Türkiye'de gazetecilikten dolayı hapiste olan hiç kimse olmadığını ve bu konuda yapılan değerlendirmelerin "yalan" olduğunu söyledi.

İstanbul'da BBC'nin HARDtalk programından Zainab Badawi'ye özel bir mülakat veren Erdoğan, tutuklu gazetecilerle ilgili bir soru üzerine, hapiste "gerçek manada gazeteci sıfatıyla" iki kişinin bulunduğunu belirtti.

"Şu anda içeride olanların gazetecilik sıfatı yok. Bunlar ya terör örgütüyle beraber hareket etmişlerdir, ya silah bulundurmaktan içeri girmişlerdir, ya da birçok yerlerde bankamatikleri kırmışlar, buraları soymuşlardır. Ama ceplerinde bir sarı basın kartı değil, gazeteci kartı vardır. Bununla beraber de kendilerinin gazeteci olduğunu iddia etmişlerdir.


"Ve şu anda da sizin ifade ettiğiniz şekilde 170 tane gazeteci falan içeride yok, bunların hepsi yalan. Böyle bir şey söz konusu değil. Bunların defaatle açıklamalarını yaptık ve şu anda gerçek manada gazeteci sıfatıyla içeride iki kişi var. Bunun dışında böyle bir şey söz konusu değil. Bu yalanlarla da dünyayı kandırmayalım."

ERDOĞAN'IN SİSTEMİ NASIL İŞLİYOR
15 Temmuz'dan hemen sonraki pazartesi yaklaşık 360 gazetecinin sarı basın kartları iptal edilmişti. Gazeteciler bu iptalden sonra gözaltına alınmış ve tutuklanmışlardı. Dolayısıyla Erdoğan rejimi "sarı basın kartı olan kimseyi tutuklamadık" propagandasını bunun üzerine inşa ediyor. Geçmişteki operasyonlarda da muhalif gazetecilerin basın kartları önce çeşitli bahanelerle iptal edilmiş, ardından tutuklanmışlardı.
Yükleniyor...
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ