Dokunulmazlıkların kaldırılmasında sıra Kılıçdaroğlu’na mı geldi?

Bugün birçok HDP’li milletvekilinin ve CHP’li Enis Berberoğlu’nun cezaevinde bulunmasının yolunu açan dokunulmazlıkların kaldırılmasında “Evet” diyen muhalefet partisi, uzun dönemdir aldığı bu kararla tartışma konusu.
Parti içinde de farklı görüşlere yol açan dokunulmazlıklar konusu genel başkan yardımcısı Enis Berberoğlu’nun tutuklanmasıyla farklı bir boyuta evrildi.
 
Bir süredir Cumhurbaşkanı Erdoğan’la “FETÖ’nün 1 numaralı siyasi ayağı” polemiği yaşayan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu için de dokunulmazlık konusu gündeme geldi.
 
Hürriyet’te yer alan habere göre, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Kılıçdaroğlu’nun, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaretten 4 yıl 8 aya kadar hapisle yargılanabilmesi için dokunulmazlığının kaldırılmasını talep etti.

 
Kılıçdaroğlu’nun 5 Ocak'ta Beşiktaş Belediyesi'nde yaptığı konuşmasında dile getirdiği Man Adası, ‘FETÖ bağlantıları’ ve 17-25 Aralık sürecindeki bazı tapelerden bahsetmesi soruşturmaya konu oldu.
 
Savcılık, Kılıçdaroğlu'nun Cumhurbaşkanı'na hakaret suçunu işlediğini, sözlerinin tahkir edici olup küçültücü değer yargıları içeren ibareler ihtiva ettiği ve küçük düşürücü nitelikte kullanıldığını öne sürüyor ve ekliyor:
 
“Kullanılan sözlerin eleştiride bulunmak ve düşünce açıklaması sınırlarını dolayısıyla hukuka uygunluk sınırlarını aştığı, bu eleştirilerin aşağılama ve küçük düşürücü nitelikte olduğu dolasıyla Cumhurbaşkanına hakaret suçunun unsurlarını taşıdığı anlaşılmıştır."
 
Fezlekede Fikir açıklamanın 'sövme'den ayrılması gerektiği ifade ediliyor ve şöyle deniyor:
 
"Bir kimsenin somut fiil ya da olgu isnat edilerek veya sövmek suretiyle zedelenen onur, şeref ve saygınlığı, hakaret suçunun konusunu oluşturmakta. Bir söz ve davranışın küçük düşürücü nitelikte bulunup bulunmadığı, örf ve adet, tarafların sosyal konumu fiillerin işlenmesi sırasındaki özellikler ve kamuoyundaki yaygın kanaatler dikkate alınarak belirlenmeli."
 
Türk Ceza Yasası’nın 299. Maddesi, özel olarak Cumhurbaşkanı’na hakaret suçu düzenlemesini içeriyor. Maddeye göre, Cumhurbaşkanı’na hakaret eden kişi, bir yıldan dört yıla kadar hapis cezası ile cezalandırıyor. Suçun alenen işlenmesi durumunda, verilecek ceza altıda biri oranında artırılıyor.

 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ