​Demirtaş'ın avukatları: AİHM'den yeni bir karar çıkabilir

HDP'nin önceki eş genel başkanı Selahattin Demirtaş 4 Kasım 2016 yılından beri Edirne Cezaevi'nde tutuklu bulunuyor. Kürt siyasetçi hakkında açılan çok sayıda dava var.
Selahattin Demirtaş'ın yargılanmasıyla ilgili bir dava ise AİHM'de görülüyor. 


Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Demirtaş ile ilgili temyiz başvurusunu kabul etti. AİHM, Demirtaş için verilen 'tutuklulukta makul sürenin aşılması ve tahliye' kararını yeniden ele alacak.

Demirtaş'ın avukatları, AİHM Büyük Dairesi'nde görülecek davanın bir 'temyiz' davası olmadığını açıkladı.

Kararın sadece hükümet başvurusu nedeniyle alınmadığı belirtilen açıklamada, "Yeniden inceleme, Demirtaş'ın yaptığı başvuru maddeleri bakımından da yapılmasını içermektedir. Büyük Daire, Daire kararını tamamen veya kısmen doğru bulabileceği gibi, tarafların iddialarının bir veya daha fazlasını yeniden inceleyip yeni sonuçlara da ulaşabilir" denildi.

Büyük Daire aşamasının duruşmalı yapılması ve Sayın Demirtaş’ın duruşma salonunda bizzat bulunması talebi de iletilmiştir" denilen açıklamada şu ifadeler yer aldı: 

"Demirtaş başvurusu, hem AİHM’in özellikle temel hak ve özgürlüklerin Sözleşmede gösterilenden sınırlama sebepleri dışında sınırlandırmasına ilişkin 18. maddesinin genel yorumu açısından hem de Türkiye’deki yaygın insan hakları ihlali şikayetleri açısından özel bir öneme sahiptir. Bu nedenle Büyük Daire’nin vereceği karar, bireysel sonuçları ötesinde, Mahkemenin Avrupa Konseyi ülkelerinde hukuk devleti ilkelerinin zayıflaması ile bağlantılı hak ihlalleri içtihadı açısından da yol gösterici olacaktır"
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ