Demirtaş’a göre yeni ittifaklar gündemde

HDP’nin tutuklu eş genel başkanı Selahattin Demirtaş, referandumun ardından yeni ittifak olasılıklarının gündemde olduğunu söyledi.
Tutuklu bulunduğu Edirne F Tipi Cezaevi’nden mesaj gönderen Demirtaş, referandumda barış ve özgürlük umudunun güçlendiğini belirterek, kutuplaşma uyarısı yaptı: “Ancak toplumun ‘Evetçiler’ ve ‘Hayırcılar’ olarak iki ayrı kamp şeklinde değerlendirilmesini yanlış ve tehlikeli görüyorum. Hele hele ‘Evet’ diyen seçmen kitlesinin demokrasi karşıtı ya da demokrasi düşmanı olarak ifade edilmesi siyasi körlükten ve halkı aşağılamaktan başka bir şey değildir.”

‘Evet’ diyenler demokrasi düşmanı değil’

‘Evet’ diyenlerin demokrasi karşıtı ya da demokrasi düşmanı diye görülmesini ‘siyasi körlük’ ve ‘halkı aşağılamak’ diye değerlendiren HDP lideri, “Hayır’ diyenlerin de ‘Evet’diyenlerin de önemli bir kısmı demokrasiye ve özgürlüklere hasret kalmış halkın bizatihi kendisidir. Bu nedenle demokrasi bloğunu sadece ‘hayırcılar’ olarak ifade etmek, toplumun geri kalan yarısını haksızca itham etmektir” diye konuştu.


‘İttifaklara açık olacağız’

Siyasetin ittifaklara açık olması gerektiğini kaydeden Demirtaş şöyle devam etti: “Herkes bilmeli ki, demokrasi ortak paydasında önümüzdeki dönem yeni ittifak olasılıkları şekillenebilir. Siyaset kurumu buna açık olmak zorundadır. Hep ifade edildiği gibi siyasette yirmi dört saat bile uzun zamandır. 2019’a kadar birçok siyasi parametrede değişiklikler olacaktır.”

Parti olarak bu ittifaklara açık olacaklarını dile getiren HDP lideri, “Bizler ilkesel duruşumuzu korumakla birlikte, demokratik çözümler adına ilkesel ittifaklara açık olacağız. Ama 2019 için şimdiden isimler üzerinde spekülatif tartışmalar yapmak doğru değildir” dedi.

‘Bu çalışmalar ‘Evet’ten de ‘Hayır’dan da çıkabilir’

Demirtaş, hem ‘Evet’ hem de ‘Hayır’ oyu verenleri kapsayacak bir ittifak kurulması gerektiğini dile getirdi: “Bu vesileyle, bizler demokratikleşmeye ve temel özgürlük ilkelerine, toplumsal barış perspektifine sahip olabilecek çalışmalara açık olacağız. Bu çalışmalar ‘Evet’ içinden de ‘Hayır’ içinden de olabilir.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ