Demirtaş, 'görev yoğunluğu' gerekçesiyle duruşmaya getirilmedi

HDP Eşbaşkanı Demirtaş, duruşmaya getirilmesi için yazılan resmi yazıya rağmen yine gıyabında yargılandı. Avukatları görevliler hakkında suç duyurusunda bulundu.
HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Diyarbakır 7'nci Asliye Ceza Mahkemesi'nde bugün yapılan duruşmasına, 'Tanınan ve bilinen bir kişi olması, geniş bir çevreye sahip olması ve görev yoğunluğu' gerekçe gösterilerek getirilmedi.

Edirne F Tipi yüksek güvenlikli cezaevinde tutulan, Demirtaş'ın 'Türkiye Cumhuriyeti'ni alenen aşağılama' iddiasıyla 2 yıla kadar hapis istemiyle yargılanmasına devam edildi.

GETİRİLMESİ İÇİN YAZILAN YAZIYA RAĞMEN


HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın, 2 yıla kadar hapis istemiyle yargılandığı davanın görülmesine 3 gün kala Diyarbakır 7. Asliye Ceza Mahkemesi, Demirtaş'ın duruşmaya getirilmesi için tutuklu olduğu cezaevine yazı yazmıştı.

Edirne F Tipi Yüksek Güvenlikli Ceza evi Jandarma Bölük Komutanlığının tutanak düzenleyerek, mahkemeye bir yazı gönderdi.  

Mahkemeye gönderilen 12 Aralık 2017 tarihli yazıda, Demirtaş'ın tanınan, bilinen kişi olması, geniş bir çevreye sahip olması ve görev yoğunluğu olmasının ciddi güvenlik riski oluşturacağı ifadeleri yer aldı. Yazıda,  hem güvenlik hem de cezaevindeki yoğunluktan dolayı Demirtaş'ın mehakemeye getirilemeyeceği bildirildi.  

AVUKATLAR SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU

Demirtaş'ın avukatları, görevi ihmal ve kötüye kullanmaktan, yazıda imzası bulun jandarma personeli ve cezaevi yönetimi hakkında suç duyurusunda bulundu.  Demirtaş'ın avukatı Mahsuni Karaman,  mahkemenin de ara kararına uyulmadığı için, mahkemenin suç duyurusunda bulunmasını talep etti. Avukatların cezaevi yetkileri ve jandarma hakkında ki suç duyurusunu red eden mahkeme heyeti, duruşmayı 08 Mayıs 2018 tarihine erteledi. 
Yükleniyor...
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ