CHP’nin Meclis Başkanı adayı Toprak, HDP'nin Beştaş

CHP’nin TBMM Başkanlığı için adayı CHP İstanbul Milletvekili Erdoğan Toprak oldu.


CHP adayı Toprak, yaptığı açıklamada Türkiye’nin zor bir süreçten geçtiğini belirtti ve “Türkiye’nin çok ağır meseleleri var” dedi.  

CHP’li vekil, 16 Nisan referandumu sonrası parlamento yetkileri her ne kadar kısılmış olsa da Türkiye meselelerinin çözeceği mabedin TBMM olduğunu hatırlattı. Türkiye’nin önünün açılacağı yerin meclis olduğunu vurguladı.


Erdoğan Toprak, ardından devam etti:

“Türkiye’nin insan hakları sorunu var, dış politika sorunu var, ekonomi sorunu var. Türkiye’nin toplumsal barış sorunu var. ?Bunların hepsinin çözümünde yasamanın çok büyük temel görevleri var. Yasamayı yok kabul ederek Türkiye’nin önündeki meseleleri açamayız. Denge denetimi yok kabul ederek bunu yapamayız. Bunu yapacak yer TBMM’dir.”

CHP’li vekil, parlamentonun itibarını tekrar sağlamak zorunda olduklarını söyledi ve “Bu parlamentoyu bir gölge altında bırakmamalıyız. Hiç bir parti ayrımı yapmayız. Bir ülkenin meclisi güçlüyse o ülke güçlüdür” ifadelerini kullandı.

CHP’nin Meclis Başkanı adayı Toprak, tüm partililere seslendi ve şöyle dedi:
“Türkiye cumhuriyeti zor bir süreçten geçiyor. Çok büyük meseleleri var? Yurt içi ve yurtdışı çok önemli meseleleri var. Onu açacak yer burasıdır, mabedimiz burasıdır. Türkiye Cumhuriyeti parlamentosunun yetkilerinin kısıtlanmış olması azaltılmış olması buranın önemini azaltmaz. Benim meclis başkanı olduğum dönemde bu mabedi gene kutsal kılacağız.”

Devlet ve halkın arasına kimseyi sokmayacaklarını belirten Erdoğan Toprak, “Çok önemli bir göreve talip olduğumun farkındayım. Bugün bu meclisin başkanlığına adayım? Bu görevi layıkıyla en iyi şekilde deneyimimle yapacağıma inanıyorum” dedi.

Bu arada Halkların Demokratik Partisi (HDP), de meclis başkanlığına Siirt milletvekili Meral Danış Beştaş'ı aday gösterdi.

AKP aday olarak İzmir Milletvekili Binali Yıldırım’ı, İyi Parti İstanbul Milletvekili Hayrettin Nuhoğlu’nu meclis başkanlığına aday göstermişti.

Aday göstermeyen MHP ise AKP adayını destekleyeceğini açıklamıştı. 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ