CHP'den Akşener’i ikna turları: Aday olma ısrarından vazgeç, ortak aday bulalım

CHP ve İYİ Parti, seçim ittifakı kapsamında önemli bir adımı geride bırakarak İYİ Parti'nin seçimlere girmesi için gereken hayati hamleyi yaptı.
Böylece, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) İYİ Parti'nin seçimlere katılabileceğini ilan etmek durumunda kaldı.

Şimdi ise ittifaklık ilişkisinde ikinci aşamaya geçilmiş vaziyette. 24 Haziran'daki erken cumhurbaşkanlığı seçiminde, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın karşısında kim aday olacak? 

Cumhuriyet Gazetesi'nden Erdem Gül'ün haberine göre, CHP şimdi İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'i cumhurbaşkanı adayı olmaktan vazgeçirmeye çalışıyor. Zira CHP, tek bir ortak adayla seçime gidilmesi fikrini savunuyor. Tüm çabalar Akşener'i ikna etmeye odaklanmış vaziyette.


Akşener'in ikna edilmesi durumunda, muhalefet de Erdoğan karşısında tek bir aday çıkarmış olacak.

Kulis bilgilerine göre, CHP heyeti Akşener ile görüşmeye giderken 15 CHP'li vekilin İYİ Parti'ye kaydırılmasını bir pazarlık meselesi olarak değil, 'ilkesel bir zemin' oluşturma adımı olarak sundu. 

CHP aynı zamanda Akşener'e ortak bir aday önerisiyle gitti. Akşener'in, 24 Haziran erken seçim kararının ardından cumhurbaşkanı adayı olduğunu açıklaması CHP'nin elini zayıflatan bir unsur olarak ortaya çıktı.

Akşener, CHP'li kurmaylar ile yaptığı görüşmede aday olma konusundaki kararlılığını yinelese de CHP heyeti, ilk turda ortak aday belirlenmesine dair görüşmelerin sürdürülebileceği düşüncesiyle görüşmeden ayrıldı.

Bundan sonra tarafları yoğun bir görüşme trafiği bekliyor. Saadet Partisi lideri Temel Karamollaoğlu, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşecek ve sonrasında Akşener ile biraraya gelecek. 

Karamollaoğlu'nun, Akşener'i ikna edebileceği görüşü kulislerde dile getirilen bir husus.

Akşener'in iknası için iki öneri üzerinde duruluyor. İlki, ortak aday üzerinden tek tek partilerin kampanya yürütmesi. Ya da tek ortak adayın bağımsız olması. Bu durumda ise, bağımsız aday, parlamenter sisteme dönülmesi, kuvvetler ayrımının oluşturulması başta olmak üzere muhalefet partilerinin üzerinde birleşeceği ilkeleri ilan eder. Parlamento seçimlerinde her parti kendi kampanyasını yürütür ve bağımsız aday için oy ister.

Ortak aday konusunda ön plana çıkan isimse Abdullah Gül.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ