Bitlis ve Ağrı'da 5 AGİT gözlemcisi milletvekili gözaltına alındı

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) üyesi 3'ü İsveç 2'si Fransız Milletvekilinin gözaltına alındığı öğrenildi.
Bitlis'e bağlı Hizan ilçe girişinde 3 İsveç'li Ağrı'da ise 2 Fransız milletvekili toplam 5 AGİT üyesinin gözaltına alındığı öğrenildi. 

Gözaltına alınan isimler şöyle; Nils Simon Johansson, Benny Olof Gustafsson, Maria Makbule Çabuk.

Bitlis’in Hizan ilçesinde seçimleri izlemek için gelen 3 kişilik İsveçli heyet, Hizan ilçe girişinde kontrol yapan polis tarafından bulundukları araçlardan indirilerek gözaltına alındı.


Gözaltına alınan İsveç vatandaşlarının isimleri öğrenilemezken, İsveçli heyetin 3 üyesinin nerede gözaltında tutulduğuna ve gözaltı gerekçesine ilişkin açıklama yapılmadı.

Seçimleri yerinde izlemek için Fransa’dan gelen iki kişilik heyet ve yanlarında bulunan bir tercüman Ağrı girişinde bulunan polis noktasında gözaltına alındı. Heyetin gözaltı gerekçesi ise öğrenilemedi.

Erzurum merkez ve Tekman ilçesinde ise, İnsan Hakları Derneği (İHD) adına gözlem yapan dernek üyeleri Yavuz Karabudak, Sertaç Öztürk ve Erdal Özakçıl gözaltına alındı.

Karabudak ve Özakcil Erzurum merkezde gözaltına alınırken, Öztürk’ün, Tekman ilçesinde gözaltına alındığı öğrenildi.

Bitlis’in Hizan ilçesinde seçimleri izlemek için gelen 3 kişilik İsveçli heyet, Hizan ilçe girişinde kontrol yapan polis tarafından bulundukları araçlardan indirilerek gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi öğrenilemeyen 3 İsveçli ve tercümanlarının neryee götürüldüğü konusunda bilgi edinilemedi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ