‘Binlerce kolluk kuvvetinin seçmen kaydı Şırnak’a taşındı’

Seçim yaklaşırken oy kullanmaları için binlerce kolluk kuvvetinin seçmen kaydının Şırnak’a ‘kaydırıldığı’ iddiası yeniden gündemde. Şırnak merkezde, sadece 6 ay içinde 5 bin 616 yeni seçmen oluştuğu ortaya çıktı.


Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) 31 Mart 2019 tarihinde yapılacak yerel seçimler için hazırladığı seçmen listeleri muhtarlıklarda askıya çıktı. Listelerinin askıya çıkarılmasının ardından gözler Şırnak merkez ile bazı ilçelerine çevrildi.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre 24 Haziran 2018 tarihinde yapılan genel seçimlerde 32 bin 259 seçmen sayısı bulunan kent merkezinde sayı 5 bin 616’lık bir artışla 37 bin 875’e yükselmiş.


6 ay gibi kısa bir süre içerisinde yaşanan bu yüksek artışın ‘Silopi ve Cizre ilçeleri ile çevre köylerde görevli olan kolluk kuvvetlerinin kayıtlarının merkeze alınmasından kaynaklandığı’ öne sürülüyor.

3 BİN 500’Ü AŞKIN YENİ SEÇMEN 

Söz konusu artış içerisinde yer alan 3 bin 500’ü aşkın yeni seçmenin nüfusa kayıtlı oldukları yerler ise genelde batı illeri.

Ajansa göre yeni seçmen kayıtlarının yapıldığı mahalleler de özellikle karakolların bulunduğu mahalleler. 23. Sınır Tümen Komutanlığı’nın bulunduğu Yeşilyurt Mahallesi de bunlardan birisi.

ULUDERE DE SEÇMEN KAYDIRMA İLE GÜNDEMDE 

Daha önce 2 bin 589 seçmen sayısı bulunan Yeşilyurt Mahallesi’nde, seçmen sayısı şu an 4 bin 611’e çıkmış durumda.

Mezopotamya Ajansı, ‘seçmen kaydırmaları’ ile gündeme gelen bir başka yer olan Uludere merkezde de yeni seçmen sayısının yaklaşık 2 bin civarında olduğunu aktarıyor.


 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ