Binali Yıldırım'dan utanç verici itiraf

Türkiye "Rakka'ya biz girelim" demiş ama ABD, TSK'yı operasyonu yapacak kapasitede görmeyip YGP'yi tercih etmiş
Recep Tayyip Erdoğan, ilk kez ABD Başkanı Donald Trump’la yarın yüz yüze görüşecek. İkilinin önündeki zorlu konular bulunurken Başbakan Binali Yıldırım'ın yaptığı bir itiraf gündeme damgasını vurdu. Yıldırım, ABD'nin TSK'yı Rakka'ya operasyon konusunda "operasyonu yapacak kapasitede görmediğini" söyledi. Bu sözlere göre ABD, YPG'nin kapasitesini ve savaşma gücünü TSK'ya tercih etmiş oldu.

Yabancı basın da merakla beklenen Erdoğan-Trump görüşmesine dair yorumlar yapıyor. Birkaç gün önce Foreign Policy dergisinde yayımlanan bir makale, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yapacağı ABD ziyaretini ele almış, ABD Başkanı Donald Trump’ın, Suriye’de Rakka operasyonunun YPG ile birlikte yapılmasına karar verildiğini Erdoğan’a bu ziyarette bildireceği iddia iddia etmişti.

YILDIRIM: YETERLİ BULMAMIŞLAR
Ne var ki Başbakan Binali Yıldırım’ın dün Yeni şafak’ta yer alan açıklaması, bunun çoktan Ankara yönetimine doğrudan bildirildiğini gösteriyor. Yeni Şafak gazetesinden Kemal Öztürk’e konuşan Yıldırım, ABD Savunma Bakanı James Mattis ile yaptıkları görüşmeyi anlattı ve “Türkiye’nin teklifini Rakka’daki operasyonu yapacak kapasitede görmemişler, daha doğrusu onların askerleri, sahadakiler bu bizim tekliflerimizi yeterli bulmamışlar” dedi.

Başbakan'ın bu sözleri, ABD'nin YPG'nin savaşma kapasitesini TSK'ya tercih ettiğinin açık göstergesi oldu. 

"ADIM ATMADAN ZOR"
Dün BBC’de yer alan bir analiz de dikkat çekti. Analizde, ABD’nin YPG’ye silah yardımı kararının, Türkiye ile ilişkilerde ciddi bir kırılmaya neden olabileceği belirtildi. BBC’ye göre, taraflardan biri geri adım atmadan uzlaşmazlığın çözümü zor görünüyor. BBC savunma ve diplomasi muhabiri Jonathan Marcus imzalı analizi şöyle devam etti:

“Washington yönetiminin Türkiye’nin tepkisini hafifletmek için istihbarat paylaşımını artırmak ve PKK’nın yurt dışındaki para toplama faaliyetlerini engellemeye dönük daha fazla adım atmak gibi bazı öneriler gündeme getireceği tahmin ediliyor. Ancak işin özünde, Türkiye’nin en önemli düşmanlarından birinin, müttefiki ABD tarafından silahlandırıldığına inanması yatıyor. Üstelik bu grup, ABD tarafından da ‘terör örgütü’ olarak kabul ediliyor. ABD ise IŞİD’i mağlup etmenin yolunun tüm ehil grupları sahaya sürmekten geçtiğini ve Kürtlerin de tüm bu gruplar içinde öne çıktığını düşünüyor.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ