BBC muhabiri: Yakın dostu ile konuştum, Gül durumdan çok rahatsız, Babacan ile geliyor

Seçim öncesi gündeme gelen yeni parti oluşumuna dair gelişmeler, seçim sonrası çok daha sıcak bir hâl aldı.
Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan ile Abdullah Gül'ün iki ayrı parti ile yola devam edeceği artık kesin gibi.


BBC'nin Türkiye temsilcisi Mark Lowen, "İstanbul'da yeniden seçim Erdoğan için riskli" derken Gül ile eski ekonomi bakanı Ali Babacan’ın ‘yeni partilerini kurmaya hazırlandığını’ yazdı.

Gazete Duvar'ın aktardığına göre Lowen iddiasını, Gül’e yakınlığıyla bilinen gazeteci Fehmi Koru’ya dayandırıyor:

"Yakın dostu Fehmi Koru'nun bana söylediğine göre, Abdullah Gül durumdan son derece rahatsız."

Lowen, İstanbul'da yeniden seçimin, Erdoğan için son derece riskli bir strateji olduğu görüşünü dile getiriyor. "Ekonomik etkiler hemen görüldü" diyen BBC muhabiri, "Türk Lirası, geçen yıl boyunca yaşanan yüzde 30’dan fazla değer kaybının üzerine yeniden düştü. Enflasyon yüzde 20 civarındayken, resesyondaki bir ekonomi daha fazla istikrarsızlıkla pek başedemeyebilir. İvme, son haftalarda giderek daha fazla bir belediye başkanı gibi görünen ve konuşan Ekrem İmamoğlu’ndan yana" ifadesini kullanıyor.

AKP'nin de bu konuda bölünmüş durumda olduğunu söyleyen Lowen, "Koru bana, 'Gül durumdan son derece rahatsız ve tedirgin' dedi. Erdoğan’ın görevini bırakmaya zorladığı eski başbakan Ahmet Davutoğlu’nun da kendi partisini kurması bekleniyor" diyor ve ekliyor:

"Erdoğan’ın giderek otoriterleşen çizgisi nedeniyle yaşanan ayrışmalar, yeniden seçim kararıyla büyüyebilir” yorumu yaptı."
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ