Bakan Kaya İstanbul'a geldi

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Rotterdam'daki Başkonsolosluk binasına girmesine izin verilmemesiyle ilgili olarak "Dün gece Hollanda'da gayrı insani muamele gördük" dedi.
Bakan Kaya, Türkiye'deki OHAL uygulamalarını sorgulayan Hollanda'nın bir gecede OHAL ilan ettiğini söyleyerek "OHAL'i sorgulayan Batı bir gece de OHAL ilan etti. Hollanda'da dün gece aniden OHAL ilan edildi. Biz 15 Temmuz'da hain bir darbe teşebbüsü yaşadık, daha sonra OHAL ilan ettik. Bu kanunlara uygun bir şekilde ilan edilen OHAL'i Batı sürekli sorguladı. Bizim ülkemizin istikbaline, istiklaline yönelmiş darbe girişiminden sonra çıkarttığımız OHAL' sorgulayan Batı, bir kadın bakanın kendi toprakları sayılan bir konsolosluk binasına girmeye çalışmasının ardından OHAL ilan etti." diye konuştu.

İstanbul Atatürk Havalimanı'nda açıklama yapan Bakan Kaya şöyle konuştu:

"Türkiye Cumhuriyeti Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı olarak, diplomatik pasaporta sahip olan bir bakan olarak seçmenlerimizle buluşmak üzere gittim. Bir bakan olarak vatandaşlarımızla konsolosluk binasında buluşmak üzere gittim. Bunun için izin almak zorunda değilim. Konsolosluk binaları, bir ülkenin kendi toprakları sayılır. Bizim Avrupa'nın, Hollanda'nın iç işlerine karışmak gibi bir fikrimiz yok.


Konsolosluğa gittik, 30 metre kala bizi araçlar durdurdu. Konsolosluk binasına giriş yapmamıza izin vermedi polis ekipleri. Konsolosumuzun da bizim yanımıza gelmesine izin verilmedi. Saatlerce bizim oradan konsolosluğa geçmemize izin verilmedi. Ancak Almanya'ya onlar eşliğinde gidersek çıkmamıza izin verdiler. Demokrasilerden, özgürlüklerden bahseden Hollanda'da gerçekten acı bir gece yaşadık. Bizim maslahatgüzarımız, büyükelçi sayılan maslahatgüzarımız gözaltına alındı. 5 kişilik ekibim gözaltına alındı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ