Ankara’ya Brunson’u bırakmak için çarşambaya kadar süre tanındı

Brunson krizinde devam eden diplomasi trafiğinde ABD ile Türk heyetin görüşmesi sonra erdi ve heyet Türkiye’ye döndü.
Türkiye tarafında görüşmelere dair bir açıklama yapılmadı. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert görüşmelere dair, 'Türkiye ile müzakere süreci devam ediyor.' dedi.

ABD'nin, Pastör Andrew Brunson'ın serbest bırakılması için ise Türkiye'ye ültimatom verdiği iddia edildi. Financial Times'ta yer alan iddiaya göre, Washington'da yapılan görüşmelerde Türkiye'ye 'çarşamba gününe kadar süre tanındı'.

İngiliz finans gazetesi Financial Times'ta yer alan iddianın kaynağı Washington Yakın Doğu Araştırmaları Enstitüsü’nden Türkiye uzmanı Soner Çağaptay.


Çağaptay gazetenin TL’deki değer kaybına ilişkin haberi  için verdiği demeçte, ‘ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı John Sullivan’ın Türk yetkililere, Ankara’nın Brunson’ı bırakmak için önümüzdeki hafta çarşambaya kadar süresi olduğunu söylediğini‘ ileri sürdü.

Atlantik Konseyi isimli düşünce kuruluşundan Türkiye uzmanı Aaron Stein de, ‘ABD Dışişleri’nde yapılan görüşmelerde Türk heyetine Brunson’ın bırakılması için bir ültimatom verildiğini‘ iddia etti. Stein, “ABD’nin pozisyonu net – artık anlaşma pazarlığı yok” dedi.


 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ