'Ankara'da seçimin değil geçimin havası etkili'

31 Mart yerel seçimlerine sayılı günler kala seçmenin nabzı ve tercihlerine dair sokaktan gelen sinyaller, ekonomik tercihlerin diğer tüm tercihlerin üzerinde bir anlam taşıdığı ve oy verme kararında etkili olacağı yönünde.
Ankara sokaklarında da, 'beka, terör' söyleminin pek de karşılık bulmadığı görülüyor. Asıl gündem maddesi ise, zamlar, geçim derdi ve hayat pahalılığı.

DW Türkçe'den Aslı Işık'ın haberine göre, Ankara'da yarış AKP-MHP'nin adayı Mehmet Özhaseki ve CHP'nin adayı Mansur Yavaş arasında geçecek. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yerel seçim olmasına rağmen aktif bir biçimde sahada ve şu ana kadar yaptığı 10 miting sayısını 15'e çıkaracak. 


Yavaş'ın adaylığının düşürülmesi için Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) verilen dilekçe ise incelemeye alınmadı.

Seçmenlerden Yaşar Akay, ekmeğini düşündüğünü söyleyerek yanıt verirken, bir başka seçmen Cenap Doğan hem AKP'den hem de CHP'den pek umutlu değil. 

Habere göre, Mamak'ta oturan serbest meslek sahibi Can Öztürk ise, Ankaralı’nın genel derdi olan bir soruna dikkat çekiyor. Belediye, vatandaşa kartlı doğalgaz sayacını zorunlu kılarak, sayaçlar için dolar üzerinden depozito almıştı. Doğalgaz dağıtımının özelleştirilmesinin ardından, bugünlerde şirket faturalı sayaca geçme zorunluluğu getirdi. Öztürk, yeni sayaç için 580 TL ödediğini söylüyor. Öztürk, Ankaragücü’nün henüz bir stadı olmamasından da şikayetçi. 

Öğrenci seçmenin önceliği ise ulaşım sorunu. Çevre ilçelerden okula gitmek için günlük ödedikleri 3.5 liradan şikayet eden öğrenciler, "65 yaş üstüne gezmek için bedava, biz okumak için geliyoruz bize paralı" diyorlar. Öğrenciler özel otobüsler için 'havasız insan aracı" benzetmesi yapıyor.



 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ