AKP'li RTÜK üyesi: İnternete ehliyetle girilmeli

AKP'nin internette yayıncılığı denetlemeye yönelik yetkiyi Radyo Televizyon Üst Kurulu'na (RTÜK) devretmesinin ardından AKP'li üye öneri sundu.
Meclis’te geçen ay kabul edilen düzenlemeyle internetten yayın yapan platformları denetleme yetkisi verilen Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) üyelerinden Taha Yücel, “İnternete ehliyetle girilmeli” önerisi getirdi.

Türkiye’de internetin 25. yılı nedeniyle ODTÜ’de düzenlenen etkinlikte konuşan RTÜK üyesi Taha Yücel, trafikte olduğu gibi internette de ehliyet zorunluluğu getirilmesini önerdi. Yücel, dinleyicilerin şaşkınlıkla izlediği konuşmasında şunları söyledi:

ZORUNLU OLABİLİR


"Detaylı konuşmadık henüz ama bir internet ehliyeti kavramım var. İnternet okuryazarlığı, interaktif eğitimini oluşturmamız lazım. Bundan kastım, basitçe internete bağlanan insanlara, opsiyonel olabilir veya zorunlu olması da düşünülebilir. Nasıl trafiğe çıkarken bir ehliyet aranıyorsa internete bağlanan insanlarda da en azından bir temel internete bağlanma yeterliliği ve ehliyeti aranmalı.”

İMZA İLE VERİLSİN

"İnsanların vaktini almadan basit bir interaktif eğitimle ama anladığını da görerek, 4-5 aşamalı bir interaktif eğitimle sonuçlandırıp sonra isterse Ulaştırma Bakanlığı'mızın, BTK'nın, ilgili kişi veya kurumların imzasıyla bir ehliyetin, onun cihazına yüklendiği 'internet ehliyetiniz hayırlı olsun, artık internetle ilgili temel bilgilere sahipsiniz' denilmesi, en azından insanların böylece bilinçlenmesi sağlanabilir. Bu 'İnternet Ehliyeti' kavramını da görüşlerinize arz ediyorum.” (Cumhuriyet)

Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ