AKP’li Köylü’den ‘hakimler yeterli eğitim almadan atanıyor’ itirafı

TBMM Adalet Komisyonu Başkanı, AKP Kastamonu Milletvekili Hakkı Köylü, hakimlerin yeterli eğitim almadan kura çekimi ile atandıklarını söyledi. ”Bazı şeyler kafasına gözüne vurarak gidiyor” dedi.
TBMM Adalet Komisyonu’nda hâkim ve savcı alımlarında 70 puan barajını yeniden getiren yasa teklifi görüşüldü. AKP’li Komisyon Başkanı Köylü eğitim konusundaki yetersizliği itiraf etti. Köylü, “Bazı kararları görüyoruz. Umarım üst mahkemede düzeltir” ifadelerini kullandı.


‘BUNU BANA DEĞİL TEKLİFİ GETİRENLERE SÖYLEYİN’

Cumhuriyette yer alan habere göre, CHP milletvekilleri ise 70 puan barajının kaldırılmasından sonra yargıda siyasal kadrolaşma yaşandığı eleştirisinde bulundu. Teklif, komisyonda kabul edildi. CHP milletvekili Turan Aydoğan, teklifin torba kanunla getirilmesini eleştirerek, muhalefin görüşünün alınmamasına tepki gösterdi. Komisyon Başkanı Hakkı Köylü, “Bunu bana değil teklifi getirenlere söyleyin. Teklifin hazırlıkları yapılırken muhalefetten birer temsilci de alınabilirdi” dedi.

YETENEKSİZLER ORDUSU YARGIYA HAKİM OLDU

Kadrolaşmaşmak için hâkim ve savcı alımlarında 70 puan barajının kaldırıldığını anımsatan Aydoğan, “Bu süreçte, siyasi bir kadrolaşma yaratıldı. AKP’nin siyasi kadroları yargıya intikal ettirildi. Yeteneksizler ordusu yargıya hâkim oldu. 40 puan alan kişiler hâkim ve savcı oldu. Bunlar yargıda katliam yapıyor” görüşünü dile getirdi.

YENİDEN EĞİTİMDEN GEÇİRİLMELİLER

Aydoğan, 40-50 puanla alınanların yeniden eğitilmesi gerektiğini belirterek, aksi halde bunun acısını ileride herkesin çekeceğini kaydetti. Bunun üzerine araya giren Komisyon Başkanı Hakkı Köylü, “Hâkim ve savcılar yeterli eğitime tabi tutulmadan atandıkları eleştirilerine katılıyorum. Kafasına gözüne vurarak gidiliyor maalesef. Bazı kararları görüyoruz. Umarım üst mahkemede düzeltir” dedi.

ALINANLARIN KAÇI AKP ÜYESİ?

CHP Milletvekili Süleyman Bülbül ise, 70 puan şartı olmadan yargıya alınanların kaçının AKP teşkilatı üyesi olduğunu sordu. Bülbül, teklifle yazılı sınavın yüzde 60, mülakatın ise 40’lık kısmının alınmasını eleştirdi ve mülakat oranının düşürülmesini istedi.

6 BİN 728 YENİ HAKİM VE SAVCI ALINDI

AKP Milletvekili Ali Özkaya, darbe girişiminden sonra 6 bin 728 yeni hâkim ve savcı alındığını açıkladı. Özkaya ayrıca 5 bin 400 hâkim ve savcıya eğitim verileceği bilgisini paylaştı. Adalet Bakanlığı Hukuk ve Mevzuat Genel Müdürü Hâkim Niyazi Acar, Hakkı Köylü’nün, Adalet Akademisinin tekrar açılıp açılmayacağına ilişkin sorusuna, “Bu yönde çalışmalar var. Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile çıkarılacak. Bugün yarın, eli kulağındadır” karşılığını verdi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ