AKP ve MHP'den seçim ittifakı komisyonu

AKP Sözcüsü Mahir Ünal, MHP ile seçim ittifakı için 3'er kişiden oluşan ortak bir komisyon oluşturulacağını açıkladı.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AKP Genel Merkezi’nde 21 ilden 54 milletvekili ile bir araya geldi. Erdoğan yeniden AK Parti Genel Başkanı olmasının ardından, milletvekilleriyle 3. kez bir araya gelmiş oldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın vekillerle toplantısına ilişkin açıklama yapan AKP Sözcüsü Mahir Ünal, MHP ile ortak bir seçim komisyonu oluşturulacağını söyledi. Ünal, komisyonun her partiden 3’er isimden oluşacağını açıkladı.

Ünal açıklamasında özetle şunları söyledi:


MİLLİ MUTABAKATIN İLK ADIMI

(Seçim ittifakı) Bu konu uzunca bir zamandan beri Türkiye’nin gündeminde. Çünkü 15 Temmuz’dan hemen sonra Türkiye’nin önünde bir fotoğraf açık ve net şekilde ortaya çıktı. 15 Temmuz sonrası bu mücadelenin, 4 terör örgütüyle Türkiye’nin mücadelesi var. Türkiye’nin hem sınır güvenliği hem sınır illerini korumak için Suriye’de Irak’ta sürdürdüğü bir mücadele var. Bu süreçte ortaya çıkan net fotoğraf şudur. Türkiye adeta bir milli mücadele vermektedir. Doğal olarak da bu milli mücadele bir milli mutabakatı gerektirmektedir. Biz ittifakı, bir milli mutabakat meselesi olarak görüyoruz. Bizim Sayın Bahçeli ve MHP ile yürüttüğümüz görüşmeler, aynı zamanda büyük bir mutabakatın, milli mutabakatın ilk adımıdır. Birileri tıpkı 15 Temmuz’u itibarsızlaştırmaya çalıştıkları gibi, sokağa çıkıp devletine sahip çıkan kahramanları itibarsızlaştırmaya çalıştıkları gibi bu milli mutabakat meselesini de itibarsızlaştırmaya çalışıyor. Yok efendim Bahçeli şöyle yaptı, MHP şöyle yaptı, AK Parti şöyle yaptı gibi basit değerlendirmelerle meseleleri ele alıyorlar.

İTTİFAK KOMİSYONU

Önümüzdeki süreçte oluşturulacak olan komisyonlar aracılığıyla bu mesele teknik olarak çalıştırılacaktır. AK Parti uyum yasaları çerçevesinde ittifak konusunu çalışmaktadır. Başlangıç olarak AK Parti ve MHP’nin bu çalışmayı sürdürmek için 3’er kişiden olulşacak bir komisyon kurulması düşünülmektedir. Dünkü görüşmede de bu konu (seçim ittifakı) ele alınmıştır. Son derece olumlu ve verimli bir görüşme olarak tanımladı.

MHP YASAL ZEMİNE OTURTMAK İSTİYOR

AK Parti’nin kendi içinde sürdürdüğü çalışma vardı. Daha önce ne demiştik? Siyasi partiler kendi teknik çalışmalarını yapacaklar. Parti organlarında bu mesele görüşülecek. Kendi çalışmaları tamamlandıktan sonra da karşılıklı olarak partiler görüşmelerini gerçekleştirecek demiştik. O aşamaya gelmiş bulunuyoruz. Bunlar tarih olarak belirlenmiş değil. Şu anda konuştuğumuz MHP ve diğer unsurlarla bizim düşündüğümüz bu büyük milli mutabakatın çerçevesini konuşuyoruz. MHP yasal zemine oturtmak istiyor. Uyum yasalarıyla ilgili diğer siyasi partilerle yapacağımız istişareler ayrı bir bahistir. AK Parti çalışmalarını tamamladıktan sonra, Meclis grubu olarak istişarelerini yapacaktır. Komisyon çalışmaları belli aşamaya geldikten sonra, komisyon tekrar çalışmalarını genel başkana sunar ve genel başkanlar

KAPIMIZ AÇIK

Bu yönde bizimle adım atacak, Türkiye’nin bekası konusunda milletimizin vatanımızın bekası konusunda bizimle birlikte olacak herkese bizim kapımız açıktır. Bu büyük mutabakatın içerisinde olacak bütün unsurlara kapımız açıktır. Millet de kimin ne dediğini, nerede durduğunu açık şekilde görmektedir.

GÜL AK PARTİ NEFERİ OLARAK BULUNMALI

(Soru: Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, sert sayılabilecek sözleri Abdullah Gül’ün olası adaylığının önünü kesmek olarak yorumlanıyor…) Neyin mücadelesini verdiğimizi, neyin derdinde olduğumuzu, Türkiye’nin terör örgütleriyle verdiği mücadeleyi, Türkiye’nin güven ve istikrar adası olarak ayakta kalması için nasıl mücadele verdiğimizi herkes görüyor. Bütün bunlar devam ederken, biz sadece Sayın Abdullah Gül’ün de bu mücadelenin içerisinde bir AK Partili nefer olarak bulunması gerektiğinin altını çizdik. Burada bir takım siyasi hesaplarla bugüne kadar hareket etmedik.
Yükleniyor...
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ