AKP seçim yasasında tartışmalı uygulamaları tekrar ısıtıp gündeme getiriyor..

AKP Hükümeti'nin seçim adaletine helal getireceği gerekçesiyle itiraz etmesinden dolayı 'sandık kurulu başkanlığı' seçimiyle müşahit olmayı zorlaştıran yasa maddelerini tekrar gündeme getirmeye hazırlandığı ortaya çıktı.
Hükümet, muhalefetenin seçim adaletine gölge düşüreceği gerekçesiyle itiraz ettiği ‘sandık kurulu başkanlığı’ seçimi ve müşahit olmayı zorlaştıran yasa maddelerini tekrar gündeme getirmeye hazırlanıyor.

Mevcut seçim düzenlemesinde sandık başkanları YSK’nın yeterliliğe sahip gördüğü kamu görevlileri arasından parti temsilcileri önünde kura çekerek belirleniyor. Kuraya girecek isimler için partilerin de önerisi alınıyor.
AKP, kurayı kaldırıp bu seçimi YSK’nın doğrudan yapmasına ilişkin düzenlemeyi 30 Kasım’da Meclis’te geçirmek istemiş, ancak muhalefetin itirazının ardından son anda vazgeçmişti.


Yine mevcut yasaya göre, her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı kimlik gösterip adını YSK görevlilerine yazdırarak sandık müşahidi olabiliyor. AKP müşahitlik için partilerin ve bağımsız adayların sandık sayısının iki katı kadar müşahit adına düzenlenmiş fotoğraflı müşahit kartını ilçe seçim kuruluna teslim etmeleri zorunluluğu getirmek istiyordu. Muhalefet bunun seçimin denetiminin zorlaşacağı gerekçesiyle itiraz etmiş, AKP de vazgeçmişti.

Hürriyet’ten Nuray Babacan’ın haberine göre AKP, her iki düzenlemeyi de raftan indirip uyum yasalarıyla birlikte çıkarmaya karar verdi.
Yükleniyor...
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ