AKP, OHAL'in 7. kez uzatılmasını teklif etti

15 Temmuz Darbe Girişimi'nden bu yana Türkiye Olağanüstü Hal (OHAL) uygulaması ve çıkarılan KHK'lar ile yönetiliyor. AKP Hükümeti OHAL'i 7. kez uzatmak için teklifte bulundu.
15 Temmuz’dan bu yana ülkeyi Olağanüstü Hal uygulaması (OHAL) ve Kanun Hükmünde Kararnameler ile yöneten AKP hükümeti OHAL’in 7. kez uzatılmasını teklif etti.  Teklifin 18 Nisan’da Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunulacağı belirtiliyor. Gerek Avrupa Parlamentosu ve AİHM, gerekse BM ve sivil insan hakları izleme örgüt ve gözlemcileri işkence, kötü muamele, haksız ve uzun tutukluluk, muhalif kesimlerin sindirilmesi için kullanılan OHAL’in biran önce sonlandırılması uyarılarında bulunmuştu.

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın talebiyle başlatılan ve sürdürülen OHAL konusunda muhalefetin eleştirilerine, geçtiğimiz günlerde hükümet sözcülere cevap vermiş, uzatmanın ihtiyaç olduğu savunması yapmıştı.

OHAL uygulamaları kapsamında KHK’larla 150 bine yakın memur işinden oldu çoğu Gülen hareketi mensubu 60 binden fazla insan tutuklandı. Bu tutuklular arasında 17 binden fazla kadın ve 700’ü aşkın bebek de yer alıyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ