AKP mühürsüz oyları örtülü ödenekle finanse etti

Örtülü ödenekteki gizli mal ve hizmet alımı harcamaları bir ayda 9.5 milyon liradan 290 milyon liraya çıktı.
Yılın ilk 4 aylık döneminde örtülü ödenekten yapılan toplam harcama 1 milyar 98 milyon 169 bin liraya ulaştığını dile getiren CHP İstanbul Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Eren Erdem sözlerine şöyle devam etti: Geçen yılın ilk 4 aylık döneminde 790 milyon 350 bin lira düzeyinde gerçekleşen harcamadaki %35’lik artışı, TBMM gündemine taşıdığını söyledi.

AKP ŞAİBELİ REFERANDUMU VE MÜHÜRSÜZ OYLARI HALKIN VERGİLERİYLE FİNANSE ETTİ!

Eren Erdem, Maliye Bakanı Naci Ağbal’a konuya ilişkin yazılı soru önergesi verdi. Soru da referandum çalışmalarının ve “şaibeli” mühürsüz oyların maliyetinin halkın vergileriyle örtülü ödenekten finanse edildiğini ifade etti. Erdem önergesinde bütçe açığındaki artışa da dikkat çekti. Önergede, geçen yılın ilk 4 ayında 5.4 milyar TL olan bütçe açığının bu yılın aynı döneminde 17.9 milyar TL’ye çıktığı belirtildi.

Yönelttiği sorular şöyle:

Mart ve Nisan ayları döneminde hanehalkına​ yapılan transfer harcamaların miktarı ve bu sayının diğer yıllara göre oranı nedir?
Bütçe açığındaki olağanüstü artışın gerekçesi nedir? Sosyal güvenlik primleri ve teşvik paketleri bu açığın yüzde kaçını oluşturmaktadır?
Örtülü ödenekteki geçen yıla kıyasla gerçekleşen yüzde 35’lik artışın sebepleri nelerdir?
Örtülü ödenekteki gizli mal ve hizmet alımı harcamalarında yaşanan olağanüstü artışın sebepleri nelerdir?
Mart ve Nisan aylarında referandum çalışmaları kapsamında Cumhurbaşkanı ve Başbakan’ın gerçekleştirdiği gezi ve çalışmaları nedeniyle herhangi bir harcama yapılmış mıdır?”

Birgün
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ