AKP Meclis'teki soru önergelerine cevap vermedi!

AKP, 26. yasama döneminde verilen 13 bin soru önergesinden yarısını yanıtlamadı. Meclis Başkanlığı, başbakanlık ve bakanlıklara 12 bin uyarı yazısı gönderdi.
Milletvekillerinin hükümeti ve Meclisin çalşmaları için kullandıkları ve yasayla kendilerine tanınan yazılı ve sözlü soru önergeleriyle hükümeti denetlenmesi yetkisi bakanlıklar tarafından ciddiye alınmıyor. TBMM Başkanlığı tarafından 15 gün içerisinde yanıtlanmayan yazılı soru önergeleri için yazdığı uyarı ise bakanlıklar tarafından dikkate  alınmıyor. TBMM Başkanılığı'na sunulan 13 bin 161 yazılı soru önergesinin yanıtlanmaması nedeniyle Meclis Başkanlığı, başbakanlık ve bakanlıklara 12 bin 667 uyarı yazısı gönderdi. Uyarı yazısına rağmen hala 6 binin üzerindeki yazılı önergeye yanıt verilmediği bildirildi.

Milletvekillerinin TBMM aracılığıyla hükümeti denetleme yöntemi olan yazılı ve sözlü soru önergeleri AKP hükümeti tarafından dikkate alınmıyor. Bu nedenle vekillerin çeşitli sorunlar hakkında bilgi almak amacıyla verdikleri yazılı soru önergeleri ya yanıtlanmıyor ya da yasalara sığınılarak yeterli düzeyde yanıt verilmiyor.

Milletvekilleri tarafından TBMM Başkanlığı'na 26. dönemi kapsayan, 1 Kasım 2015-4 Mayıs 2017 tarihleri arasında toplam 13 bin 161 yazılı, 736 sözlü soru önergesi verildi.

YAZILI ÖNERGELERİN YÜZDE 50'Sİ YANITSIZ

Meclise verilen, 13 bin 161 yazılı soru önergesinden geri alınan 2, süresi içinde cevaplanan bin 175, süresi geçtikten sonra cevaplanan 5 bin, cevaplanmayan 6 bin 108, işlemde olan 786.

Bu tarihler arasında Meclise sunulan 736 sözlü soru önergesinden 108'i cevaplandı, ikisi geri çekildi, 627 soru önergesi ise bekliyor.

HÜKÜMET MECLİSİ TAKMIYOR

TBMM başkanlığına Kocaeli Milletvekili Haydar Akar tarafından verilen soru önergesine TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın tarafından verilen yanıtta, 12 bin 267 yazılı soru önergesinin muhatabına uyarı yazısı gönderildiğine, bunlardan 779'una 10 günlük yasal süre içerisinde yanıt verildiğine, 4 bin 996'sına ise süresi geçtikten sonra yanıt verildiğine dikkat çekildi. Aydın tarafından verilen yanıtta, 361'inin ise işlem süresinin bitmediğine dikkat çekilerek, "26. yasama dönemi için, 29.11.2016 ve 23.04.2017 tarihlerinde Başbakanlık, başbakan yardımcıları ve bakanlıklara gönderilen yazılar ile soru önergelerine verilmesi gereken cevapların süresi içinde ve TBMM'nin saygınlığına uygun olacak şekilde soruları tam olarak karşılayan, yeterli ve tatminkar nitelikte hazırlanması rica edilmiştir" denildi.

artıgerçek
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ